Odżywianie kobiet karmiących piersią w okresie świątecznym


O diecie karmiących mam o okresie świątecznym i noworocznym pisze położna Małgorzata Buba, laureatka i ambasadorka 10. edycji konkursu Położna na medal.

Wigilijny stół a dieta karmiącej mamy

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas dla każdej młodej mamy. Jednak dla karmiącej piersią widok stołu zastawionego świątecznymi smakołykami może stanowić pewne wyzwanie. Często zaleca się, aby kobiety karmiące unikały potraw wzdymających i ciężkostrawnych, ponieważ mogą one negatywnie wpływać na ich dzieci. W świecie pełnym mitów dotyczących diety, łatwo wyobrazić sobie, że w Wigilię mama karmiąca piersią nie miałaby czego jeść. Na szczęście to nieprawda.

Fakty i mity o diecie karmiącej matki

Kobieta karmiąca piersią nie musi przestrzegać restrykcyjnej diety, ale powinna pamiętać o zasadach zdrowego odżywiania. Pokarm matki pochodzi z krwi, a nie z żołądka, więc spożywanie przez nią pierogów z kapustą czy grochu nie wpłynie negatywnie na dziecko. Warto jednak zaznaczyć, że kolki u niemowląt mogą pojawiać się niezależnie od diety matki.

Świąteczne potrawy a karmienie piersią

Choć mama może odczuwać wzdęcia po niektórych potrawach, nie wpłynie to na jej dziecko, które poznaje jedynie smak tych dań przez mleko matki. Mama może bez obaw delektować się wszystkimi potrawami ze świątecznego stołu, takimi jak barszcz czerwony, żurek, karp w galarecie, pierogi z kapustą i grzybami, a także kompotem z suszonych owoców, będącym źródłem mikroelementów i wspomagającym trawienie.

Zdrowe świąteczne wypieki

Świąteczne wypieki, takie jak makowce, serniki czy pierniki, również mogą znaleźć się w menu mamy karmiącej, szczególnie jeśli są to domowe wypieki. Ważne jest, aby posiłki były zdrowe, dobrej jakości, najlepiej naturalne i nieprzetworzone, unikając jedzenia zawierającego konserwanty, sztuczne barwniki i nadmiar cukru.

Podsumowując, na świątecznym stole nie ma potraw zakazanych dla kobiety karmiącej piersią. Ważne, aby każda mama była o tym świadoma.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *