Odżywianie kobiety w okresie ciąży i podczas porodu

 

Wykazały w sposób nie budzący wątpliwości, że wśród innych przyczyn tych stanów dużą grupę stanowią przyczyny związane z nieodpowiednim odżywianiem lub nie doborami żywienia kobiet będących w ciąży. Wykazano tez, ze okresem bardzo ważnym dla prawidłowego rozwoju ciąży są pierwsze trzy miesiące trwania ciąży. W okresie tym – zwanym tez okresem organogenezy – rozwijające się jajo jest bardzo wrażliwe na wszelkie wpływy zewnętrzne, m.in. na czynniki chemiczne ( leki ), które mogą być przyczyną nieprawidłowości rozwojowych zarodka w rożnych jego tkankach i narządach.

We wczesnym okresie ciąży zaleca się odżywianie produktami naturalnymi, jak sery, mleko, jaja, produkty zbożowe, jarzyny i owoce, płyny tj. woda mineralna, soki owocowe, herbata, biała kawa. Nie oznacza to, że kobieta ciężarna, nawet we wczesnej nie może używać odżywek czy środków witaminizowanych przygotowanych przez przemysł spożywczy. Chodzi jednak o to, aby świadomość, że rozpoczęło się nowe życie w łonie kobiety, wpłynęła na zmianę dotychczasowego trybu odżywiania, a zwłaszcza przyjmowania niektórych używek ; palenia papierosów, alkoholu, narkotyków, tabletek nasennych.

We wczesnej ciąży – pierwszych 3 miesiącach – część kobiet ma nudności, źle się czuje, cierpi na brak apetytu, wobec tego kobiety prawie nic nie jedzą, tracąc wagę i siły. Zalecane jest, żeby kobiety jadły drobne porcje, urozmaicone, często te pokarmy na które ma się największa ochotę. W ciąży przebiegającej bez tych objawów, kobieta powinna jeść 3-4 posiłki dziennie, w miarę regularnych odstępach czasu, ostatni co najmniej na 2 godziny przed snem. Najobfitszy powinien być posiłek pierwszy i drugi, natomiast obiad i kolacja, mniej obfita.

Autor: Żaneta Firlej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *