Olej tłoczony na zimno – dlaczego właśnie taki?

Na sklepowych półkach możemy zauważyć wiele rodzajów olejów. Często w trakcie zakupów zastanawiamy się, który z nich wybrać. Jeśli zależy nam na walorach smakowych i na kwestiach zdrowotnych, warto decydować się na olej tłoczony na zimno.

oil-1162433

Olej tłoczony na zimno – jak się go wytwarza?

Olej nierafinowany jest przeciwieństwem oleju rafinowanego, w produkcji którego wykorzystywana jest wysoka temperatura oraz heksan – środek chemiczny. Olej tłoczony na zimno jest pozyskiwany w procesach mechanicznych poprzez tłoczenie, oczyszczanie, sedymentację, filtrację i wirowanie bez użycia wysokiej temperatury. Taka metoda produkcji olejów rafinowanych zwana jest ekologiczną, ponieważ w procesie pozyskiwania nie są używane żadne środki chemiczne, czyli rozpuszczalniki – zapewnia producent olejów tłoczonych na zimno Olejowe Smaki.

Tłoczenie na zimno to proces jednostopniowy, ziarno zostaje poddane obróbce tylko jeden raz. Oleje tłoczne na zimno pozostawia się nieczyszczone, dzięki temu mają swój naturalny kolor i aromat, chociaż czasami mogą posiadać mętną konsystencję. Produkty wytwarzane w procesie tłoczenia na zimno są bardzo wrażliwe na światło i temperaturę. Chcąc przedłużyć ich termin przydatności do spożycia, należy przechowywać takie oleje w chłodnym miejscu, np. lodówce.

Walory zdrowotne olejów tłoczonych na zimno

Witaminy to związki, których organizm ludzki nie potrafi sam produkować, wiec musi je pobierać z pożywieniem. Niektóre z nich, np. A, D, E, K, są rozpuszczalne w tłuszczach lub w wodzie. W nasionach oleistych jest dużo tłuszczu. Dodatek wody i uwolnione w procesie produkcji witaminy sprawiają, że używany w codziennej diecie olej tłoczny na zimno ułatwia przyswajanie tych witamin. Oprócz tego, oleje roślinne tłoczone na zimno posiadają dużą wartość energetyczną, a także są znakomitym źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) oraz fitosteroli. Do życia komórki ludzkiej niezbędna jest błona komórkowa zwana też organellą. Jej głównym budulcem są różne kwasy tłuszczowe, dlatego tak ważne jest ich dostarczanie w pożywieniu.

Wielonasycone kwasy tłuszczowe (np. a-linolenowy), znajdujące się w olejach tłoczonych na zimno, mają pozytywny wpływ na organizm ludzki, zmniejszają ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, np. miażdżycy lub zawału serca.

W trakcie procesu chemicznego można wyprodukować dwa razy więcej oleju niż podczas produkcji na zimno. Jednak olej wytwarzany poprzez kilkakrotne wyciskanie ziaren, z użyciem wysokiej temperatury, ma mniejszą wartość odżywczą oraz znikomą ilość kwasów nienasyconych, a także witamin w porównaniu z olejami tłocznymi na zimno.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *