Pielęgnacja urody młodych dziewcząt

Toteż, aby zachować ładny i świeży wygląd cery, należy pamiętać o spożywaniu dużej ilości jarzyn, sera białego, chudego mięsa, ryb, mleka, a całkowicie zrezygnować ze słodyczy i ostrych potraw.

Wprowadzić zwyczaj picia przed wieczorem ½ szklanki mleka z rozpuszczoną w nim łyżeczką drożdży, lub naparu z bratków polnych. Po zastosowaniu takiej kuracji cera nabierze świeżego wyglądu.

Każda młoda dziewczyna marzy o stosowaniu środków upiększających: szminki, pudru, pasteli, ołówka do brwi i tuszu do rzęs. Ale zanim zacznie cokolwiek stosować dobrze byłoby, aby pamiętała, iż pierwszą zasadą makijażu młodej dziewczyny jest dyskrecja. Makijaż intensywny wygląda wyzywająco i postarza.

Im dyskretniej wykonany tym elegantszy i naturalny. Wydobywa z twarzy to, co najpiękniejsze a tuszuje mankamenty urody. Nadmierne stosowanie zabiegów upiększających może doprowadzić do różnych dolegliwości skórnych, z których trudno się potem wyleczyć.

Dla młodej dziewczyny o cerze normalnej wskazane są szminki do warg lub błyszczyki w kolorze pastelowym. Tusz do rzęs brązowy lub czarny ( bez malowania dolnych rzęs).

Pastele do powiek np. niebieskie, zielone, beżowe-stosowane tylko na specjalne okazje. Puder naturalny lub brzoskwiniowy zależnie od karnacji. Używania różu do policzków nie polecam. Młoda cera ma własny koloryt, a naturalne rumieńce są oznaką jej świeżości. Powyższe uwagi odnoszą się wyłącznie do cery normalnej. Stosowanie kosmetyków upiększających przy cerze łojotokowej jest raczej niewskazane.

Jeżeli dziewczyna młoda chce najdłużej utrzymać zdrowe i lśniące włosy, powinna upiększać je jak najpóźniej. Farbowanie, rozjaśnianie, koloryzowanie różnymi szamponami to zabiegi dla kobiet „dojrzałych”. Codzienne kręcenie włosów na noc jest również niewskazane. Pozbawia dopływu krwi a wraz z nią substancji odżywczych, w wyniku, czego włos obumiera i wypada.

Włosy najlepiej myć tak często jak to jest konieczne ciepłą miękką wodą. Po umyciu dobrze jest zastosować następujące zabiegi.

Włosy tłuste:
2 jajka rozbić w garnuszku, dodać 1 kieliszek czystej wódki i wcisnąć ½ cytryny. Dobrze wymieszać i położyć na umyte włosy na 15 minut. Następnie umyć je powtórnie ciepłą wodą bez dodatku szamponu.

Włosy suche:
wetrzeć w skórę głowy 2 jajka rozbite z paroma kropelkami wódki i małą łyżeczką oliwy ( najlepiej z oliwek ).

Pozostawić na włosach przez 20 minut pod ceratką, spłukać kilkakrotnie ciepłą wodą. Do płukania jasnych włosów proponuję napar z rumianku, a do ciemnych – z kory dębowej. Na bardzo wysuszone włosy, zniszczone wskazany jest  kompres ze świeżego oleju jadalnego lub oliwki.

A oto sposób: podgrzanym olejem smarujemy skórę głowy i włosy. Owijamy ręcznikiem zamoczonym w gorącej wodzie, mocno wyżętym, a na ręcznik bardzo szczelnie nakładamy czepek kąpielowy. Po jednej godzinie włosy myjemy płynnym szamponem. Przy łojotoku skóry głowy  dobrze jest po umyciu płukać włosy mieszankami z ziół np: kory wierzbowej 20g, korzenia łopianu 20g, korzenia mydlika 30g, skrzypu polnego 20g.

Mieszankę zalewamy gorącą wodą, podgrzewamy na ogniu nie gotując. Po 20 minutach przecedzamy, płuczemy włosy. Uzyskany efekt jest zadziwiający. Włosy są piękne, lśniące i puszyste.

Bardzo ważna jest także dbałość o paznokcie u rąk i nóg. U rąk obcięte w kształt owalny lub prosty z odsuniętymi lub wyciętymi skórkami. Do mycia rąk najlepiej używać dobre, delikatne mydło z lanoliną , które łagodnie pielęgnuje, nie wysusza skóry.

Po umyciu, osuszeniu wklepujemy krem do rąk, z zawartością gliceryny i witamin. Następnie paznokcie polerujemy za pomocą irchy. W wyjątkowych przypadkach używamy emalię perłową lub pastelową a na wielkie okazje wykonujemy manicure francuski.

Zbyt wczesne używanie przez dziewczęta lakierów do paznokci powoduje kruchość i łamliwość mimo dostępnych preparatów zabezpieczających.

Ładne, zgrabne nogi jak wiemy stanowią ważny szczegół urody kobiecej. Toteż wymagają większej uwagi, pielęgnacji. Wieczorem nogi dokładnie myjemy, zgrubiały naskórek przecieramy pumeksem. Po osuszeniu stopy smarujemy specjalnym kremem przeznaczonym do tego celu, a palce u nóg przesypujemy talkiem. Do paznokci u nóg proponuję zawsze ten sam kolor lakieru, co do rąk. Wygląda to atrakcyjnie i elegancko.
Pamiętajmy, że pielęgnacja urody młodych dziewcząt jest nieodzowna, a jej rezultaty z radością odkryjemy w przyszłości.

Nie wszystko, co proponuje nam przemysł kosmetyczny jest wskazane. Ważne, aby wybrać, to, co jest odpowiednie do naszego wieku, typu urody, sytuacji i nie kierować się modą lansowaną dla osób młodych, ale wciąż starszych od nas.

Autor: Elżbieta Skowron Życińska
Wszelkie Prawa Zastrzeżone

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Previous post Planszowe powstanie – Monopoly Świat
Next post Jak rozmawiać z dzieckiem o pieniądzach i nauczyć je oszczędzać?