Pływanie a dziecko. Czy i kiedy warto uczyć dziecko pływania?

Woda jest naturalnym środowiskiem każdego bobasa, wszak przecież przez 9 pierwszych miesięcy był w brzuchu mamy pełnym wody. Wielu rodziców jednak zwleka z nauką pływania bojąc się, że nie poradzi sobie ono z „nowym środowiskiem”. Po przeczytaniu naszego artykułu dowiesz się dlaczego warto nauczyć dziecko pływać i kiedy zacząć pierwsze lekcje. 

Kiedy dziecko uczyć pływania?

Niemowlę na basenie może pojawić się już w wieku 2 miesięcy. Jak więc widzicie naukę pływania najlepiej rozpocząć jak najwcześniej. Dlaczego? Ponieważ między 6-8 miesiącem życia zanika u dzieci odruch życia płodowego. Odruch ten sprawia, że maluch nie boi się wody, a wizyty na basenie nie są dla niego traumą, a dobrą zabawą. Dziecko, które posiada ten odruch nie tylko nie boi się wody, ale i nie otwiera ust przy zanurzaniu się, a więc i cały proces nauki jest łatwiejszy i szybszy.

plywanie-dziecko

Dlaczego warto?

Pływanie pobudza u dzieci rozwój zarówno ten fizyczny jak i psychologiczny. U tych najmłodszych (czyli kilkumiesięcznych dzieci) dostarcza również nowe bodźce, o które trudno w życiu lądowym. Zaletą zabaw na basenie jest też to, że wpływają one na koordynację ruchową, wzmacniają odporność i poczucie bezpieczeństwa oraz pozwalają na prawidłowy rozwój fizyczny. Mali pływacy mają zazwyczaj większą wydolność układu oddechowego i krążeniowego niż te dzieci, które wodne pluski zaliczają tylko w domowej łazience. Nie bez znaczenia jest również to, że wodne zabawy to także możliwość rozwoju więzi pomiędzy rodzicem a dzieckiem.

Gdzie pływać z dzieckiem?

Chociaż pływanie ma zbawienny wpływ na rozwój malucha to nie każdy basen przystosowany jest do przyjęcia najmłodszych. Mali klienci potrzebują odpowiednich warunków i dobrego przygotowania basenu. Dzieci w wieku od 2 miesięcy do 4 lat powinny pływać w wodzie o głębokości od 20 do 120 cm. Powinna ona mieć temperaturę od 32 do 34 stopni C i być sprawdzana pod względem czystości.

Jak to wygląda?

Nauka pływania kilkumiesięcznego niemowlaka to nie od razu wrzucenie go na głęboką wodę. Dziecko w basenie znajduje się pod opieką rodzica i to z nim „pływa”, pod okiem instruktora. Pierwszym etapem zawsze jest oswajanie z wodą. To jak szybko dziecko nauczy się samodzielnie pływać zależy od wiele czynników, takich jak np.: charakter malucha, zaangażowanie rodziców, czynniki zewnętrzne.

Doświadczeni instruktorzy mówią, że przy systematycznym treningu po 2 latach malec powinien samodzielnie przemieszczać się w wodzie. Jeśli nauka pływania zastała rozpoczęta w pierwszym półroczu życia dziecka to trzyletni pływak zazwyczaj potrafi już nurkować i unosić się na grzbiecie, a czterolatek umie sam przepłynąć dystans 12 metrów. Są to oczywiście umowne umiejętności, bo każde dziecko rozwija się i uczy inaczej. Bez względu jednak na to jak szybkie postępy ono robi warto postawić na wodne przygody malucha.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *