Poparzenia słoneczne są niebezpieczne dla dzieci

Dzieci, które mają już za sobą poważne poparzenie słoneczne podwajają swoje szanse na pojawienie się w przyszłości raka skóry.

Badania sponsorowane przez Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom wykazały, że około 43% dzieci o białym kolorycie skóry poniżej 12 roku życia było poparzonych przez promieniowanie słoneczne w latach poprzednich.
"Można się wyleczyć po poparzeniu słonecznym, ale nadal pozostają uszkodzenia”, mówi Dr Deborah S. Sarnoff, asystentka kliniczna prof. Dermatologii na Uniwersytecie w Nowym Yorku, kliniczny konsultant dermatologii Narodowego Instytutu Zdrowia oraz przedstawiciel edukacyjny Fundacji na rzecz Raka Skóry. "Nawet, jeśli nasza skóra odbudowuje się, to jej uszkodzenia kumulują się.”

Rak skóry, to najpopularniejszy typ raka w Stanach Zjednoczonych, zgodnie z Narodowym Instytutem Nowotworów. Więcej niż u miliona osób rocznie wykrywa się raka a obecne przewidywania wskazują na 40% do 50% Amerykanów, którzy do 65 roku życia mogą mieć raka skóry.

Ponad 90%  nowotworów spowodowanych jest działaniem promieni UV
 

Ponad 90% wszystkich typów raka skóry jest spowodowanych działaniem promieniowania słonecznego – przede wszystkim promieniowania ultrafioletowego.

Słońce jest tak silnie powiązane z rakiem skóry, że ilość przypadków waha się zależnie od pogody i nasłonecznienia różnych regionów, zgodnie z Amerykańskim Stowarzyszeniem Nowotworów. Np. rak skóry jest bardziej popularny w Texasie niż w Minesocie, a najwyższy wskaźnik występowania raka skóry jest w Południowej Afryce i Australii.
Każdy może mieć raka skóry, ale ryzyko jest największe w przypadku osób o jasnej karnacji ze skłonnością do występowania piegów. Bardzo ostrożne powinny być osoby z rudymi i blond włosami a także o jasnych odcieniach tęczówki oka.

  • Rodzaje raka skóry
Dwa najpowszechniejsze rodzaje raka skóry to rak podstawnokomórkowy i rak komórek płaskich nabłonka. Pierwszy z nich stanowi 90% wszystkich typów raka w Stanach Zjednoczonych. Nowotwory te atakują dwa typy komórek, które tworzą zewnętrzną powierzchnię skóry; są one wolno rosnące i rzadko rozprzestrzeniające się na inne części ciała.

Mniej częstym, ale równie śmiertelnym jest rak atakujący melanocyty (melanoma), komórki znajdujące się głęboko w epidermie, która to produkuje barwnik melaninę.

Melanoma może wzrastać w niekontrolowany sposób i rozprzestrzeniać się na inne części ciała. Prawie 10 000 osób zmarło na raka skóry w roku 2004 a większość z nich na melanomę, zgodnie z CDC.

  • Zabezpieczać powinno się już w dzieciństwie
Większość nowotworów skóry pojawia się ok. 50 roku życia, ale niszczący efekt słońca zaczyna się już w wieku młodzieńczym, zgodnie z Amerykańskim Stowarzyszeniem Nowotworów. Zabezpieczanie powinno się zacząć już w dzieciństwie by zapobiec nowotworom skóry w późniejszym etapie życia.

Jest to ciągła praca, mówi Sarnoff. "Skóra dzieci jest cieńsza, bardziej delikatna i wrażliwa. Znacznie łatwej o poparzenie słoneczne u dzieci niż u dorosłych.”

Najlepszy sposób na zapobieganie nowotworom skóry to pozostawanie w domach, podczas gdy promieniowanie słoneczne jest najsilniejsze. Gdy jest to tylko możliwe ludzie powinni unikać wystawiania się na słońce w środku dnia.

Jeśli musisz wyjść, to powinieneś osłonić ciało najmocniej jak to tylko możliwe przed promieniowaniem ultrafioletowym, mówi dr Martin Weinstock, przewodniczący Amerykańskiego Stowarzyszenia Raka grupy doradczej raka skóry, prof. Dermatologii na Uniwersytecie Brown i szef dermatologii w VA centrum Medycznym w Providence, Rhode Island.

"Mamy taki slogan – Slip, Slop, Slap,” mówi Weinstock. "Załóż koszulkę, rozlej krem ochronny i włóż czapkę.”

  • Najlepiej chronią ubrania
Prawdziwa ochrona wiąże się z jak największą ilością ubrań, mówi Sarnoff. Krem z filtrem ochronnym (blokerem) jest ważny, ale nie chroni tak dobrze jak ubranie.

Jeśli Twoje dzieci używają kremów z filtrami, to pamiętaj by aplikować je, co dwie godziny, jeśli dzieci bawią się lub uprawiają sport i pocą się podczas tych czynności. Jeśli pływają, to powinny kremować się jak tylko wyjdą z wody.

"Uważamy, że uczenie dzieci właściwego stosowania kremów z filtrami jest tak samo ważne jak uczenie ich mycia zębów lub czesania włosów”, mówi Sarnoff. "To jest podstawowa higiena”.

  • Ryzyko nie ogranicza się do okresu letniego
Rodzicie powinni pamiętać również, że słońce stanowi ryzyko nawet wiosną lub jesienią, mówi Weinstock. „To nie ciepło, to promienie UV”, mówi. "Wiosna to okres, w którym należy zachować szczególna ostrożność. Mimo, że na zewnątrz wciąż może być chłodno to nadal potrzebujemy ochrony.”

 

Źródło: Internet

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *