Jak przygotować barszcz czerwony na święta?

Bez niego, chyba nikt nie wyobraża sobie wieczerzy wigilijnej. Razem z uszkami, barszcz czerwony stanowi najbardziej popularny kulinarny symbol świąt. Sprawdźmy, jak przyrządzić pyszny barszcz, który zachwyci swoim smakiem wszystkich gości zebranych przy wigilijnym stole.

Przygotowujemy zakwas na barszcz czerwony

Tajemnicą wyjątkowego smaku barszczu czerwonego jest przygotowanie tej potrawy na zakwasie. Do przygotowania zakwasu będziemy potrzebowali:

  • 0,5 kg czerwonych buraków,
  • litr przegotowanej wody,
  • sól, listki laurowe, czosnek i ziele angielskie.

Pierwszym krokiem jest rozpuszczenie soli w ostudzonej wodzie. Cienkie plasterki buraków układamy gęsto w garnuszku, przekładając je pokrojonym czosnkiem i listkami laurowymi oraz zielem angielskim.

W sumie, do przygotowania całego zakwasu nie powinniśmy zużyć więcej jak 3-5 ząbków czosnku, 5 ziarenek ziela angielskiego i 2 listki laurowe, by nie przesadzić z intensywnością smaku.

Tak przygotowane buraki zalewamy wodą, w której wcześniej rozpuściliśmy sól. Garnek należy przykryć ścierką i odstawić w ciepłe miejsce. Żeby mógł się wytworzyć prawidłowy zakwas, będzie on musiał dojrzewać kilka dni. Na jego powierzchni powinna wytworzyć się biała pianka.

Gotujemy barszcz czerwony

Kiedy zakwas będzie gotowy, możemy przystąpić do gotowania barszczu. W tym celu będziemy potrzebowali :

  • kilogram buraków,
  • ok 10 gramów suszonych grzybów (najlepiej borowików),
  • włoszczyznę,
  • listki laurowe, 4 ziarna ziela angielskiego
  • i oczywiście przygotowany wcześniej zakwas.

Na samym początku należy zalać grzyby wodą i dać im czas na nasiąknięcie (odstawmy na noc). Buraki kroimy w tzw. ósemki, wsypujemy do garnka i zalewamy trzema litrami wody. Dodajemy grzyby wraz z wodą, w której się moczyły. Następnie wsypujemy listki laurowe, dwa ząbki czosnku i 4 ziarna ziela angielskiego i wstawiamy do gotowania na małym ogniu. Należy uważać, żeby barszcz nie wrzał. Gotujemy do momentu uzyskania miękkości buraków. Kiedy uzyskamy ten moment, dolewamy zakwasu i dodajemy majeranku do smaku, według uznania. Następnie, podgrzewamy ale uważając, by barszcz nie zaczął się gotować.

Na samym końcu dodajemy przyprawy do smaku (proporcje według osobistych preferencji). Będziemy potrzebowali pieprzu czarnego, soli, szczypty (dosłownie szczypty) cukru i szczypty kwasku cytrynowego.

Tak przygotowany barszcz czerwony możesz serwować swoim gościom podczas kolacji wigilijnej. Smacznego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *