Rumień zakaźny – czy trzeba się go obawiać?

Rumień zakaźny jest powszechną chorobą zakaźną wśród dzieci. Rodzice często się go obawiają, gdyż mówi się o nim znacznie rzadziej niż o ospie wietrznej lub śwince. Czy trzeba obawiać się zachorowania na rumień zakaźny?

Rumień zakaźny objawy

Objawy rumienia zakaźnego są charakterystyczne. U chorego pojawia się wysypka, która objawia się przede wszystkim na policzkach. Policzki są silnie zaczerwienione jak po uderzeniu, a nos i broda mają normalny kolor. Po kilku dniach wysypka obejmuje kończyny i tułów – krostki przyjmują charakterystyczne, girlandowate wzory. Wysypka nie obejmuje błon śluzowych, dłoni i stóp, a po zniknięciu zmian skórnych ciałko dziecka jest pozbawione blizn, które powstają na przykład po ospie. Zwykle wszystkie krostki znikają po tygodniu, lecz przez około miesiąc mogą pojawiać się ponownie.

Jeżeli dziecko zachoruje na rumień zakaźny, objawy obejmą nie tylko wysypkę. Chorobie towarzyszą również gorączka (zwykle niewysoka), osłabienie i uczucie ogólnego rozbicia. Czasami pojawia się także swędzenie miejsc zajętych wysypką oraz ból gardła. Dziecko przez kilka dni może być marudne, odmawiać jedzenia i przesypiać znacznie więcej godzin niż zwykle.

Rumień zakaźny leczenie dzieci i dorosłych

Zachorowanie na rumień zakaźny dotyczy zwykle dzieci, jednak choroba sporadycznie dotyka dorosłych. Część dzieci i dorosłych przechodzi ją bezobjawowo, nabywając odporność na całe życie. U dzieci bardzo rzadko dochodzi do powikłań, jednak dorośli są nimi bardziej zagrożeni. Rumień zakaźny jest niebezpieczny zwłaszcza dla osób po 70 roku życia, chorych na AIDS i dla kobiet ciężarnych. U ciężarnych choroba może doprowadzić nawet do poronienia.

Jeżeli choruje się na rumień zakaźny, leczenie zwykle jest objawowe. Jest to schorzenie wirusowe, przez co nie stosuje się przy nim antybiotykoterapii. W przypadku nasilonych objawów lekarz może zalecić leki hamujące namnażanie się wirusa.

Powikłania rumienia zakaźnego

Powikłania po rumieniu zakaźnym są niezwykle rzadkie, a jeśli już się pojawiają, obejmują zapalenie stawów, niedokrwistość i zatrzymanie produkcji czerwonych krwinek. Jeżeli zauważysz u siebie takie objawy i przeszedłeś wcześniej rumień zakaźny – czytaj więcej o leczeniu powikłań choroby w Internecie. Ponadto zgłoś się do lekarza rodzinnego w celu wdrożenia odpowiedniego leczenia. W przypadku powikłań rumienia zakaźnego u dzieci, niezbędna jest konsultacja pediatryczna w poradni dla dzieci chorych. Niekiedy wskazane jest również zrezygnowanie na kilka tygodni z posyłania dziecka do żłobka, przedszkola lub szkoły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *