Skąd wziął się pomysł na krzesło z kołatką?

Różnorodność konstrukcji oferowanych przez producentów mebli wypoczynkowych może prawdziwie zaskakiwać. Doskonałym przejawem owej różnorodności są krzesła z kołatką, które na rynku pojawiły się stosunkowo niedawno, ale z marszu podbiły serca osób lubujących się w stylu klasycznym lub w otwartym na przepych i dekoracyjność stylu glamour.

Tego typu krzesła zwykle o konstrukcji drewnianej, tapicerowane przyjemną w dotyku, dobrą jakościowo tkaniną, standardowo ozdobione są metalową kołatką. Skąd się wziął pomysł na tego typu ozdobę i czy ma ona służyć innym celom niż cele czysto dekoracyjne?

Historia krzeseł i foteli z kołatką

Oryginalne krzesło z kołatką ma wielowiekową historię. Klasyczne meble tworzone na potrzeby arystokracji i zamożnej burżuazji były meblami wykonanymi z litego drewna, tapicerowanymi najlepszymi gatunkami tkanin, które często sprowadzano do Europy z odległych zakątków świata. Konstrukcja takich mebli była niezwykle solidna, ale same meble były przez to również niezwykle ciężkie. Ich przesuwanie wymagało użycia dużej siły i zaangażowania co najmniej dwóch lub większej ilości osób. Stąd też narodził się pomysł, by niektóre meble wyposażyć w poręczne uchwyty, które miały ułatwić ich przesuwanie z miejsca na miejsce, bez ryzyka uszkodzenia samych mebli czy porysowania drewnianej podłogi. Tak też pojawił się pomysł na krzesło z kołatką. Dziś kołatka to przede wszystkim element dekoracyjny, nie pełniący funkcji praktyczniej. Dostępne w sprzedaży krzesła z kołatką mają na ogół znacznie lżejszą konstrukcję od swoich historycznych odpowiedników, w związku z czym ich przenoszenie czy przesuwanie nie wiąże się z koniecznością używania znacznej siły, a tym samym nie wiąże się z koniecznością korzystania z kołatki.

Rodzaje krzeseł z kołatką

Na współczesnym rynku meblarskim znajdziemy wiele różnych wersji krzeseł z kołatką. Najbardziej popularnym ich rodzajem są krzesła tapicerowane eleganckimi materiałami, pikowane, o drewnianych, często stylizowanych nogach i litej drewnianej ramie. Takie modele krzeseł idealnie komponują się z klasycznym wystrojem jadalni lub salonów. Mogą być stosowane zarówno w stylu klasycznym, jak i bardziej od niego dekoracyjnym stylu glamour. W ofercie niektórych firm meblarskich znaleźć można także bardziej nowoczesne konstrukcje krzeseł wyposażonych w kołatki. Krzesło z kołatką w stylu nowoczesnym charakteryzować będzie się prostą formą i zastosowaniem bardziej praktycznych materiałów wykończeniowych tj. plamoodporne tkaniny syntetyczne użyte do wykonania gładkiej tapicerki krzesła.

Dzięki dużej różnorodności dostępnych konstrukcji i typów materiałów wykończeniowych używanych do produkcji krzeseł z kołatką, znalezienie krzesła dopasowanego do charakterystyki danego wnętrza, dziś nie powinno sprawić nikomu większego problemu. Krzesła tego typu dostępne są zarówno w sklepach sprzedaży tradycyjnej (w stacjonarnych salonach meblowych), jak również w sklepach internetowych, w tym na stronie https://mchome.pl/kategoria/krzesla-z-kolatka. Co ważne, wybierając tę drugą drogę zakupu, zwykle mamy możliwość zamówienia mebli bezpośrednio od ich producenta.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *