Skóra wrażliwa – jak ją pielęgnować i jakie kosmetyki wybierać?

Wrażliwa cera jest problemem dużej ilości osób, zarówno kobiet, jak i mężczyzn, z czego znacznie częściej dotyka kobiet, z tej przyczyny, iż nasza skóra jest cieńsza, a zatem bardziej podatna na bodźce. Czym charakteryzuje się cera wrażliwa i jak o nią dbać?

Cera wrażliwa, czyli jaka?

Cera wrażliwa, jak zresztą nazwa wskazuje, charakteryzuje się bardzo dużą wrażliwością na bodźce, zarówno zewnętrzne, takie jak czynniki atmosferyczne czy kosmetyki, jak i wewnętrzne, wśród których możemy wymienić złą dietę, stres czy używanie alkoholu i innych używek. Skóra wrażliwa reaguje na różne czynniki poprzez np. szczypanie, swędzenie, zaczerwienienie, czy wysypkę, potrafi przysporzyć nie lada problemów, jednak jej odpowiednia pielęgnacja potrafi znacznie zneutralizować niepożądane efekty.

kosmetyki-do-skory-wrazliwej

Często cera wrażliwa jest mylona z cerą alergiczną, jednak o ile cera alergiczna jest cerą wrażliwą, to nie każda cera wrażliwa jest alergiczna. Różnica polega na tym, że skóra wrażliwa reaguje na różne czynniki, a w przypadku cery alergicznej, reakcja pojawia się tylko w przypadku pojawienia się substancji, na które cera jest uczulona. Rozróżnić je można w prosty sposób, cera wrażliwa reaguje szybko, z kolei, gdy skóra jest alergiczna, reakcja jest opóźniona i może pojawić się nawet kilka dni po pojawieniu się substancji drażniącej.

Cera alergiczna wymaga leczenia u alergologa, w przypadku cery wrażliwej bez problemu możemy dbać o nią sami. Warto obserwować skórę i to, w jakich sytuacjach pojawiają się na niej zaczerwienienia, czy pryszcze, jednak często na występowanie niepożądanych reakcji nie ma żadnej reguły i ciężko z nimi walczyć. Istotna jest z pewnością odpowiednia pielęgnacja skóry wrażliwej, co wiąże się z używaniem kosmetyków do tego przeznaczonych, jednak nie tylko.

Pielęgnacja cery wrażliwej

Jeżeli mowa o pielęgnacji skóry wrażliwej, to zacznijmy od wody, ta, która płynie z kranu niestety nie zawsze się nadaje. Chlor oraz kamień mogą wywoływać wiele niepożądanych reakcji, zatem jeżeli masz jakieś problemy z cerą, zacznij od zmiany wody, możesz spróbować przefiltrować wodę, a najlepiej zdecydować się na używanie do mycia wody mineralnej, wcześniej przegotowanej.

Wbrew pozorom pielęgnacja skóry wrażliwej powinna polegać na minimalizowaniu zabiegów kosmetycznych do tych koniecznych, a nie odwrotnie. Im wrażliwsza cera, tym bardziej należy ją oszczędzać. Zatem ograniczamy się do codziennego mycia, nakładania kremu i makijażu, minimalizujemy takie zabiegi pielęgnacyjne, jak oczyszczanie, stosowanie masek czy złuszczanie martwego naskórka, jak tylko jest to możliwe. Myć skórę twarzy powinniśmy dwa razy, zapomnij o używaniu do tego klasycznego mydła, gdyż ono wysusza skórę oraz większości żelów do mycia, które można spotkać w drogeriach. O ile na sklepowych i nie tylko sklepowych półkach, znajdziemy bardzo dużo kosmetyków opatrzonych wdzięcznym napisem dla cery wrażliwej, bardzo dużo z nich jest nieodpowiednia do stosowania do tego typu cery. Wybierając kosmetyki, musisz przeanalizować ich skład, czyli przeczytać na etykiecie, co się w środku znajduje. Właściciele cery wrażliwej unikają kosmetyków, które zawierają dużą ilość barwników, substancji zapachowych, parabenów, czy olejków mineralnych, a takie najlepiej znaleźć w aptece.

Kosmetyki dla cery wrażliwej

Wybierając kosmetyki dla skóry wrażliwej, możemy zdecydować się na kosmetyki hipoalergiczne, ponieważ te nie zawierają substancji uczulających, zatem będą odpowiednie również w przypadku cery z nadwrażliwością, jednak nie jest to konieczne.

Kosmetyki co cery wrażliwej powinny silnie nawilżać i mieć właściwości kojące, jednak wybór konkretnego, odpowiedniego dla naszej skóry preparatu, dokonuje się na ogóle metodą prób i błędów. Skóra wrażliwa jest kapryśna i może reagować różnie na te same kosmetyki, nawet po dłuższym stosowaniu. Możemy stosować maski i różnego rodzaju sera, zapomnijmy jednak o peelingu mechanicznym, naskórek złuszczamy za pomocą produktów enzymatycznych, które doskonale się go pozbywają i są jednocześnie delikatne. Skóra wrażliwa często reaguje na każdą zmianę kosmetyku, jednak jeżeli niepożądana reakcja nie ustępuje nawet po upływie kilku tygodni, musisz zrezygnować z danego produktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *