Nie tylko plaże

Turcja to przede wszystkim państwo z bogatą historią. Jest tu wiele ciekawych zabytków, które są pamiątką po różnych kulturach. Również pod względem geograficznym to region niezwykły. Kto chce poznać cały jego urok, niech zostawi innym kurorty oraz wycieczki all inclusive, weźmie plecak i wsiada w samolot. Korzystne oferty mają dzisiaj nie tylko biura podróży. Jeśli zdecydujemy się na indywidualną wycieczkę, możemy skorzystać z do© tanich tureckich linii lotniczych Turkish Airlines. One także w swojej ofercie mają wiele sezonowych okazji i promocji. W kilka godzin możemy przenieść się do zupełnie bajkowej krainy.

142322920039760600

Bizantyjskie mury

Co czeka nas w Turcji? Przede wszystkim Stambuł – największe i najbardziej zaludnione miasto kraju. Stanowi architektoniczny cud, w którym spotykają się wpływy różnych kultur wschodu i zachodu. Charakterystyczne pałace i meczety to rarytas dla historyków, fotografów, wielbicieli sztuki i architektury. Centrum miasta stanowi półwysep, na którym znajdował się kiedyś średniowieczny Konstantynopol, a wcześniej starożytne Bizancjum. Właśnie tu możemy zobaczyć uroczy budynek Hagia Sophia, Pałac Topkapi i olbrzymi Błękitny Meczet. Zabytkowe dzielnice Stambułu są umieszczone na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Miłośnicy historii sztuki koniecznie muszą także zobaczyć górę Nem­rut znajdującą się we wschod­niej Ana­to­lii, ruiny miasta Pergamon oraz wybudowany na skale klasztor Sumela.


Góry, wulkany i jeziora

Stereotyp każe kojarzyć Turcję z morzem i plażą. W rzeczywistości krajobraz tego kraju jest dużo bardziej zróżnicowany. Na szczególną uwagę zwraca teren Kapadocji ukształtowany pod wpływem działalności wulkanów, trawertynowe Pa­muk­ka­le wpi­sa­ne na Listę Świa­to­we­go Dzie­dzic­twa Kul­tu­ral­ne­go i Przy­rod­ni­cze­go UNE­SCO czy Góry Kaçkar wraz z polodowcowymi jeziorami.


Wirujący derwisze

Okolice Turcji to przede wszystkim rejony o bardzo długiej i skomplikowanej historii. To kolebka kultury europejskiej, która już w starożytności była bogatym imperium. By poczuć klimat tego regionu, najlepiej skierować się na turecki bazar. Najsłynniejszy to Kryty Bazar w Stam­bu­le.

Jedną z atrakcji turystycznych, która na długo pozostanie w pamięci, może być spotkanie z derwiszem. Najlepiej udać się w tym celu do mia­sta Konya, w którym w XIII wieku miesz­kał Rumi – poeta su­fic­ki, za­ło­ży­ciel za­ko­nu wi­ru­ją­cych der­wi­szów. Tutaj właśnie można zwie­dzić Mu­zeum Sztu­ki Is­la­mu i zobaczyć tradycyjne tańce der­wi­szów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *