Czy Twojemu dziecku potrzebne są korepetycje?

Zanim jednak dziecko osiągnie pełnoletniość czeka go długa droga edukacyjna. Jest ona niezwykle ważna, bo przecież często będzie determinowała to czy dziecko znajdzie satysfakcjonującą pracę. Jak wiadomo jest o nią dzisiaj bardzo ciężko, jednak przy odpowiednim wsparciu rodziców jest to jak najbardziej zadanie wykonalne. Nie trzeba nikomu tłumaczyć, że dzieci, nastolatkowie nie zdają sobie sprawy jak ważna w przyszłym życiu okaże się ich dzisiejsza edukacja. Dlatego też rodzice powinni zrobić wszystko by nakłonić dziecko do efektywnej nauki. W polskich realiach, przy kulejącym systemie oświaty, skutecznym wsparciem ze strony rodziców może okazać się wysłanie dziecka na korepetycje.

Znalezienie korepetytora nie jest problemem- najlepiej skorzystać z polecenia innych rodziców, którzy już wysyłają swoje dzieci na korepetycje. Można również skorzystać z zasobów internetu, np. ze strony www.korepetycje24.com, gdzie można znaleźć dziesiątki tysięcy osób oferujących udzielanie korepetycji. Jednak czy na pewno Twojemu dziecku są potrzebne korepetycje? Poniżej przedstawiamy garść wskazówek, które mogą pomóc w podjęciu takiej decyzji. Oto kilka sygnałów, które sugerują, że należy rozważyć korepetycje dla Twojego dziecka:

  • Słabe wyniki w nauce – najpierw należy zastanowić się co jest przyczyną. W tym celu najlepiej porozmawiać z nauczycielami i wysłuchać ich opinii. Jeśli dziecko nie wykazuje żadnej chęci i zainteresowania nauką, może warto udać się z nim na wizytę do psychologa. Problemy w nauce są często wierzchołkiem góry lodowej masy potencjalnych problemów, być może Twojemu dziecku potrzebne jest odpowiednie wsparcie psychiczne, a nie korepetycje. Natomiast jeśli dziecko stara się, wykazuje zaangażowanie, a zwyczajnie sobie nie radzi, wtedy korepetycje są jak najbardziej wskazane. Może tempo lekcji szkolnych jest zbyt wysokie? Może dziecko lepiej się czuje gdy nauczyciel poświęca mu więcej uwagi? Te problemy mogą rozwiązać indywidualne korepetycje.
  • Ponadprzeciętne wyniki w nauce – twoje dziecko otrzymuje same 5 i 6 z matematyki ? To najlepszy prognostyk tego, że osiągnie sukces w tej dziedzinie. Aby umożliwić ten sukces trzeba rozwijać i pielęgnować talent, bo przecież takiej okazji nie można zmarnować. Jeżeli Twoje dziecko już teraz radzi sobie znacznie lepiej niż rówieśnicy to istnieje szansa, że ma talent w tym kierunku dlatego należy go wykorzystać. Korepetycje będą tutaj dobrym rozwiązaniem w kierunku pogłębiania wysokich kompetencji.
  • Gdy masz pewność, że ta umiejętność przyda się twojemu dziecku – wiadomo, że język angielski czy niemiecki będzie podstawowym wymogiem na rynku pracy (już jest). Dlatego nic nie stoi na przeszkodzie by twoje dziecko rozwijało się w tym kierunku. Na pewno na znajomości języka obcego nic nie straci, a istnieje całkiem uzasadnione przekonanie, że może na tym wiele zyskać.
  • Gdy nauczyciel nie wykazuje ambicji – zdarzają się tacy belfrowie, którzy przy zadowoleniu całej klasy nie prowadzą lekcji w należyty sposób. Oczywiście dzieci cieszą się, że ich biolog nie wymaga od nich uczenia się, a dobre oceny rozdaje na prawo i lewo, ale w przyszłości to może spowodować problemy dla dziecka – na przykład gdy pójdzie do innej szkoły lub będzie zdawało maturę, a wtedy oceniał będzie jednak ktoś inny.
  • Twoje dziecko często choruje ? Nadrobienie materiału jest bardzo trudne, bo wymaga nie tylko skupienia się na tym co obecnie pojawia się na lekcji, ale także przyswojeniu „pominiętej wiedzy”. Nierzadko zdarza się tak, że dziecko, które nie uczęszczało w poprzednich zajęciach nie potrafi opanować obecnego materiału, bo są one ze sobą bezpośrednio powiązane. Nadrobienie tego co było na poprzednich zajęciach jest kluczowe nie tylko względem poprzednich lekcji, ale także i przyszłych, bo mogą one bazować właśnie na tej wiedzy. Jeżeli twoje dziecko nie pojawiło się na kilku poprzednich lekcjach to istnieje całkiem spora szansa na to, że trzeba będzie je posłać na dodatkowe korepetycje, dzięki którym opanuje ten materiał.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.