Uroda na plaży

Osoby, które cierpią na bóle głowy, wysokie ciśnienie krwi powinny unikać bezpośredniego działania promieni słonecznych. Bywają również osoby,które bez wyraźnej przyczyny chorobowej źle znoszą upały: słońce powoduje u nich bóle i zawroty głowy. Przy takich właściwościach organizmu nie wolno opalać się kosztem zdrowia. Efekt opalenia można z powodzeniem uzyskać stosując reklamowane preparaty brązujące skórę.
Wysuszona skóra twarzy,ciała to cena,którą wiele z nas płaci za  lekkomyślność intensywnego opalania.

Trzeba wiele tygodni, a czasem miesięcy, aby skóra uzyskała dawny wygląd. Osoby, które mimo wszystko nie chcą rezygnować z opalenizny, powinny korzystać z kąpieli słonecznej stopniowo. Zwłaszcza o jasnej cerze muszą opalać się bardzo ostrożnie. Działanie słońca, szczególnie nad wodą, jest zdradliwe. Przed rozpoczęciem opalania koniecznie trzeba natrzeć skórę olejkiem z filtrem UV lub  tłustym kremem i osłonić głowę.

Jeżeli naczynka krwionośne na skórze twarzy mają skłonność do pękania, należy ją  ochraniać  – stosując kremy z wysokim filtrem, zabezpieczającym przed szkodliwym działaniem słońca.

Najbardziej wskazane jest opalanie w ruchu, co stanowczo lepiej wpływa na zdrowie niż leżenie godzinami na słońcu. Początkowy okres opalania nie powinien rozpoczynać się w czasie najsilniejszego działania słońca tj. w godzinach 11 – 14, ale raczej od 9 rano i trwać od 10 minut do 1 godziny, przez 5 pierwszych dni.

Czas leżenia na plaży lub na słońcu można wykorzystać na wykonanie kilku ćwiczeń.

Oczy:
Ćwiczenie mięśni powiek. Leżymy wygodnie na plecach. Powieki zamknięte. Kręcimy gałkami ocznymi najpierw w lewo, potem w górę, prawo i w dół cztery razy. Potem zmieniamy kolejność ruchów zaczynając od prawej strony i znowu powtarzamy to samo cztery razy.
Ćwiczenia te są dobre na „kurze łapki”.

Szyja:
Leżąc na plecach lekko unosimy głowę cztery razy. Potem odpoczynek z rozluźnieniem mięśni. Ćwiczenie powtórzyć sześć – osiem razy.
Teraz kładziemy się na brzuchu. Palce rąk zwijamy w pięści, które układamy jedna na drugiej i opieramy na nich brodę, łokcie skierowane na zewnątrz. W tej pozycji trzykrotnie mocno naciskamy brodą na pięści, potem chwila odpoczynku. Ćwiczenie powtórzyć osiem  – dziesięć  razy.

Plecy:
Leżymy na brzuchu. Ręce swobodnie wyciągnięte wzdłuż tułowia. Policzek oparty na kocu. Skłon tułowia w tył. Wykonać to ćwiczenie w ten sposób: prostować głowę i lekko ją unosić, napinając silnie mięśnie grzbietu i nóg. Jednocześnie palce stóp również powoli unosić. Mięśnie ramion napinają się, dłonie dotykają ud z boku. Następnie rozluźnić mięśnie. Ćwiczenie powtórzyć sześć – osiem razy.

Ręce:
kładziemy dłonie na kocu i kolejno naciskamy mocno palcami tak, jak byśmy grały na fortepianie.

Inne ćwiczenie:
na przemian zaciskać mocno pięści i silnie prostować palce.

Brzuch:
leżymy swobodnie na plecach, ręce wyciągnięte wzdłuż tułowia, dłonie oparte na kocu. Ćwiczenie polega na minimalnym oderwaniu pięt od ziemi (wystarczy na 5 cm).
Kolana przy tym muszą być wyprostowane. Ćwiczenie powtarzać pięć – dziesięć razy.

Nogi:
doskonałym ćwiczeniem mięśni nóg jest chodzenie energicznym krokiem po wodzie sięgającej do kolan.

Stopę należy przenosić do przodu jak najbliżej dna. Kolan prawie nie zginać. Podane ćwiczenia pozwolą w sposób niedostrzegalny dla otoczenia przećwiczyć prawie wszystkie mięśnie. Jeżeli dodamy do tego 2 godziny chodzenia i pływania w słonej wodzie, to wrócimy z urlopu w doskonałej formie, szczuplejsze o kilka kilogramów…

Przyjemnego urlopu
Elżbieta Skowron Życińska

Wszelkie prawa zastrzeżone. Wtórna publikacja, kopiowanie lub rozpowszechnianie powyższej treści lub zdjeć produktu, bez zgody firmy jest zabronione.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Previous post Dzieci się bawią. Gry w kości
Next post Życie szkolne a odporność – jak przygotować dziecko do roku szkolnego?