Jak urządzić łazienkę dla dużej rodziny?

W domach czy wielkopowierzchniowych mieszkaniach często mieszkają duże rodziny z dziećmi, a nierzadko znaleźć tam można nawet trzy pokolenia z jednej rodziny. Zazwyczaj wymaga to dostosowania przestrzeni do potrzeb wszystkich osób w częściach wspólnych. Łazienka natomiast jest jednym z tych pomieszczeń, któremu należy poświęcić najwięcej uwagi przy projektowaniu oraz doborze mebli.

Zazwyczaj kupujemy meble łazienkowe, kierując się przede wszystkim ich wyglądem. W przypadku dużej rodziny szczególnie musimy zwrócić uwagę na funkcjonalność mebli, ponieważ powinny być one stworzone w taki sposób, aby zaspokajać potrzeby wszystkich mieszkańców domu.

12-lazienka4

Wanna czy prysznic? A może oba?

Podstawowym pytaniem, które zadajemy sobie podczas wyboru mebli łazienkowych jest to, czy w łazience pojawi się wanna, czy może prysznic. Pytanie to jest zasadne, bo często weryfikuje ilość szafek i wielkość naszych mebli. Jeśli do dyspozycji mamy dużą łazienkę, którą urządzamy dla rodziny z dziećmi, a czasem i z osobami starszymi, to najlepszym rozwiązaniem jest zainwestowanie w jedno i drugie. Wanna pozwoli na wygodne kąpiele w chłodniejsze dni oraz jest o wiele wygodniejsza w przypadku małych dzieci. Z kolei prysznic pozwoli na szybkie odświeżenie, a różne modele brodzików dostosowane będą do naszych potrzeb. Brodziki głębokie z siedziskiem świetnie sprawdzą się dla dzieci czy osób starszych, ale te walk-in będą wygodniejsze, jeśli w domu jest ktoś, kto ma problemy z poruszaniem się.

Przestrzeń codzienna

W każdej łazience jest przestrzeń, z której korzystają praktycznie wszyscy domownicy. Taka przestrzeń to najczęściej miejsce przy umywalce z lustrem, dlatego w przypadku dużej rodziny z dziećmi, zwłaszcza tymi w wieku nastoletnim, dobrze jest zainwestować w dwie umywalki i  dwa lustra. Współczesne meble łazienkowe pozwalają na obudowanie umywalki, aby zyskać dodatkową przestrzeń do przechowywania kosmetyków czy innych, niezbędnych podczas codziennej toalety rzeczy.

12-lazienka3

Sprytne i bezpieczne schowki

Na pewno w przypadku rodziny z dziećmi warto zainwestować w meble łazienkowe z systemem domykania, które zapobiegają ryzyku przypadkowego przytrzaśnięcia palca przez dziecko. Są one również o wiele cichsze i wydajniejsze, poprawiając również wytrzymałość zawiasów czy szyn szufladowych. Dobrze jest również zainwestować w ciekawe schowki; przykładowo, zamiast trzymać brudną bieliznę do prania w otwartym koszu, możemy zamontować pojemnik na nią w szafce, dzięki czemu nie będzie tak rzucać się w oczy i będzie sprzyjać zachowaniu czystego wnętrza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *