Czy warto iść do szkoły policealnej?

Wiele osób zastanawia się czy po maturze wybrać się na studia czy lepiej iść do policealnej szkoły optycznej, medycznej czy ekonomicznej. Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa i jednoznaczna, jednak można wskazać kilka zależności, dzięki którym podjęcie tej decyzji będzie łatwiejsze. Szkoły policealne cieszą się coraz większą popularnością, więc ten trend nie jest przypadkowy.

Co daje mi szkoła policealna?

Przede wszystkim jest to sposób na zdobycie wykształcenia w konkretnym zawodzie. Czasem bywa tak, że dopiero po ukończeniu technikum lub liceum odnajdujemy własną ścieżkę zawodową i niekoniecznie jest ona związana z ukończenie studiów – na przykład wtedy, gdy w danej branży potrzebny jest nam konkretny fach w ręku, a najbardziej cenione jest doświadczenie, które trzeba jak najszybciej zdobywać. Policealne szkoły to także świetny sposób na dokształcanie się w późniejszym okresie, kiedy na studia już nie ma czasu, a nam zależy na solidnym wykształceniu kierunkowym. W życiu bywają różne sytuacje, z którymi musimy się zmierzyć i które przerywają naszą naukę. Często zdarza się, że szkoły policealne są wybierane ze względu na to, że nauka w nich jest krótsza. To ich niewątpliwa zaleta. Błędnym przekonaniem jest, że tylko wykształcenie na studiach zapewni godziwe zarobki. Osoby kończące policealne szkoły na kierunkach, w których jest zapotrzebowanie na siłę roboczą, także mogą liczyć na zarobki powyżej średniej krajowej. Warto więc przed wyborem szkoły policealnej wybrać się do doradcy zawodowego (często konsultacje u niego są darmowe) bądź sprawdzić barometr zawodów na stronie urzędów pracy. Obecnie często z tego powodu zapełniane są na przykłąd miejsca w optykach – szkołach policealnych.

piko

Jakie szkoły policealne warto rozważyć?

Policealna szkoła optyczna jest na pewno dobrym wyborem dla osób, które czują, że praca to nie tylko sposób na utrzymanie się, ale także swego rodzaju misja do spełnienia. Mowa tutaj o wszelkiego rodzaju szkołach związanych z medycyną i opieką medyczną, a nawet szerzej – opieką nad drugim człowiekiem. Klasycznym przykładem może tu być opieka nad osobami starszymi w domach opieki społecznej, ale bardzo modna jest też policealna szkoła optyczna. Jest to kierunek, dzięki któremu uzyskamy tytuł optyka i będziemy mogli pracować w salonach optycznych. Uzyskamy wiele przydatnych umiejętności takich jak naprawa okularów, odpowiedni dobór oprawek oraz wykonywanie okularów zgodnie z zaleceniami lekarza okulisty. Przyszły optyk w szkole policealnej uczy się również języka obcego oraz podstaw zarządzania własnym przedsiębiorstwem. Jest to zawód poszukiwany zarówno w Polsce jak i za granicą.

Kolejnym kierunkiem realizowanym w szkole policealnej i ostatnio bardzo modnym jest dietetyka. Styl życia Polaków w ostatnich czasach ulega znacznej zmianie, więc szukają oni porad odnośnie zdrowego żywienia. Szkoły policealne praktycznie w każdym mieście oferują taki kierunek, gdzie pod okiem doświadczonych nauczycieli można nauczyć się jak komponować zdrowe posiłki oraz jak dobierać diety do ponoszonego wysiłku.

Warto również rozejrzeć się za kierunkami, które dają możliwość założenia własnej działalności, takimi jak fotografia, wizaż, czy florystyka. Dzięki nim otrzymamy wykształcenie, które od razu będzie można przekuć na swój osobisty sposób na zarabianie pieniędzy. Nie będziemy zdani na ilość miejsc pracy, tylko sami je sobie stworzymy. Oczywiście będą nam do tego potrzebne pieniądze oraz odpowiednie biznesplany, ale zawsze możemy skorzystać z dofinansowań z urzędu pracy oraz doradców zawodowych.

Policealna szkoła może być dobrym wyborem, jeżeli zastanowimy się nie tylko nad kierunkiem i możliwością pracy po nim, ale także nad naszymi własnymi predyspozycjami. Warto dowiedzieć się także jak najwięcej o szkole policealnej przed jej wyborem – tak aby móc wybrać najlepszą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *