Wpływ działań branży alkoholowej na kobiety

Najwięcej alkoholu spożywają Brytyjki i jednocześnie najczęściej wszczynają pod jego wpływem bójki. Jednakże zaobserwowano wzrost spożycia alkoholu wśród kobiet niezależnie od narodowości. Wśród Brytyjek i Amerykanek zanotowano trzykrotnie większe spożycie alkoholu w porównaniu do stanu sprzed pięciu lat.

Wpływ na wzrost spożycia alkoholu mają zarówno czynniki demograficzne, ekonomiczne jak i kulturowe. Istotne są także działania branży alkoholowej wprowadzającej na rynek produkty alkoholowe na bazie likierów i wódki, stworzone specjalnie dla kobiet.

Firmy z branży alkoholowej np. Diageo zamieszczają swe spoty reklamowe na kanałach przeznaczonych dla młodych kobiet (18-24 lat).

W Wielkiej Brytanii rynek alkoholowy oferuje kobietom ponad 81 marek napojów alkoholowych, na przykład dietetyczną wersję Bacardi Breezers. Globalna sprzedaż napojów alkoholowych dla kobiet osiągnęła w ostatnim roku ponad 22 miliardy dolarów.

Wraz ze wzrostem popytu na alkohol wśród kobiet wzrosła liczba zachowań agresywnych. Jak stwierdza Chris Allison kiedyś w klubowych bójkach brali udział tylko mężczyźni, natomiast dzisiaj naśladują ich kobiety.

Zwiększenie ilości spożywanego przez kobiety alkoholu wpływa na wzrost ryzyka zarażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową, uszkodzeniami mózgu, rakiem i problemami z sercem. Amerykańskie Stowarzyszenie Medyczne uważa, że proponowane przez branżę alkoholową trunki dla kobiet mają zachęcić młodych ludzi do sięgania po alkohol. Skuteczność takiego założenia odzwierciedla przemysł tytoniowy, który by zachęcić kobiety do palenia papierosów wprowadził w latach 60-tych i 70-tych „lekkie” wersje marek papierosów (”smooth” i „thin”) poszerzając tym samym grono palaczek.

Źródło: www.jointogether.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *