Wybierz najlepszą szczepionkę dla swojego maleństwa

Celem ogólnopolskiego programu "Mamo, masz wybór" jest popularyzacja wiedzy na temat chorób zakaźnych wieku dziecięcego oraz edukacja w zakresie profilaktyki. Organizatorzy Programu upowszechniają informacje na temat szczepień i nowoczesnych szczepionek, tzw. skojarzonych, czyli takich, które chronią naraz przed kilkoma chorobami.

Dzięki programowi "Mamo, masz wybór" młode mamy mogą dowiedzieć się o chorobach, ich powikłaniach i możliwościach zapobiegania im poprzez szczepienia. Mogą również poznać kalendarz szczepień, zrozumieć czym jest szczepienie, jak działa układ odpornościowy. Celem nowoczesnej profilaktyki jest nie tylko ochrona przed chorobami zakaźnymi, ale też komfort pacjenta poddanego szczepieniu. Ograniczenie liczby ukłuć, a co za tym idzie bólu, stresu i łez jest szczególnie ważne w czasie szczepienia niemowląt. Program szczepień w 1. roku życia dziecka jest bardzo przepełniony, dlatego warto wiedzieć o możliwości podania np. 5 szczepionek w 1 strzykawce już 6-tygodniowemu maleństwu. Taka szczepionka chroni przed błonicą, tężcem, krztuścem, polio i zakażeniami wywoływanymi przez bakterię Hib. Specjaliści są zgodni, że dopiero uzupełnienie szczepień obowiązkowych szczepieniami zalecanymi, stanowi optymalne zabezpieczenie dziecka, a wtedy alternatywą jest szczepionka skojarzona. Niektóre szczepienia zalecane w Polsce są w wielu krajach od lat dostępne jako bezpłatne szczepienia obowiązkowe. Szczepionki skojarzone są powszechnie stosowane w USA i w krajach Unii Europejskiej.

Stosowanie szczepionek skojarzonych niesie ze sobą wiele korzyści – zmniejsza liczbę ukłuć, oszczędza stresu i cierpienia małym pacjentom, zmniejsza ryzyko wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych, zmniejsza koszty profilaktyki – mówi dr Barbara Hasiec (Ordynator Oddziału Chorób Zakaźnych Dziecięcych Szpitala im. Jana Bożego w Lublinie)

Program "Mamo, masz wybór" organizuje GlaxoSmithKline pod patronatem merytorycznym Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Więcej informacji o szczepieniach można uzyskać pod numerem infolinii:

"Wszystko o Szczepieniach" 0-801 109 509
(czynna od poniedziałku do piątku w godz. 10-19, koszt połączenia lokalnego).

 

Źródło: szczepienia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *