Z kolei wirus żółtaczki typu B (wszczepiennej) jest bardzo zakaźny, dlatego co piąta osoba nie wie, gdzie została zakażona. Głównym źródłem zakażenia tym wirusem są placówki służby zdrowia, w większości oddziały niezabiegowe. WZW grożą każdemu z nas, ale by być w pełni bezpiecznym wystarczy się zaszczepić – 3 dawki szczepionki skutecznie chronią przed obydwoma zakażeniami. Już w marcu rusza XIII edycja akcji edukacyjnej "Żółty Tydzień".

Obecnie ponad 90%. dzieci do 15. roku życia nie ma przeciwciał chroniących przed zakażeniem WZW typu A. Najwyższą zachorowalność notuje się u dzieci pomiędzy 5 a 14. rokiem życia. 2/3 osób w wieku do 30 lat nie obroni się przed wirusem. Specjaliści przestrzegają, że wraz z wiekiem przebieg choroby jest coraz cięższy, a jego konsekwencje mogą być trwałe – włącznie z poważnym i nieodwracalnym uszkodzeniem wątroby. Blisko 40% zakażonych powyżej 40. roku życia wymaga natychmiastowej hospitalizacji. Szacuje się, że na świecie na WZW typu A zapada rocznie ok. 1,2-1,4 mln osób, jednak rzeczywista liczba przypadków może być nawet 3 – 10 razy większa. Zakazić się wirusem zapalenia wątroby typu A jest bardzo łatwo, ponieważ przenosi się on drogą pokarmową. A zatem wystarczy umyć ręce czy owoce w zakażonej wodzie, czy zjeść pożywienie przygotowane przez osobę nie przestrzegającą zasad higieny, a o takie zachowania nie trudno szczególnie w okresie wakacyjnych wyjazdów.

Leczenie WZW typu A jest bardzo uciążliwe i długotrwałe. Choroba często wymaga hospitalizacji i stosowania kilkumiesięcznej diety, a co za tym idzie długotrwałej przerwy w pracy. WZW typu A może prowadzić do aplazji szpiku (choroba układu krwiotwórczego), żółtaczki cholestatycznej, nawrotów choroby, ostrej niewydolności nerek, zaburzeń hematologicznych, a nawet ostrej niewydolności wątroby prowadzącej do zgonu.

Jedną z najbardziej zakaźnych chorób wirusowych jest WZW typu B, tzw. żółtaczka wszczepienna. Wirus tego rodzaju żółtaczki jest 50 do 100 razy bardziej zakaźny niż wirus HIV. Mimo dużych sukcesów w walce z żółtaczką typu B , w Polsce co roku notuje się ok. 2 tys. nowych zakażeń. W grupie ryzyka jest każdy, kto dotąd się nie zaszczepił. Każdy z nas może zostać zakażony podczas badań związanych z naruszeniem skóry (dializy, gastroskopie, iniekcje, zabiegi stomatologiczne), podczas wizyty w salonie fryzjerskim, u kosmetyczki, na siłowni czy w czasie wykonywania tatuażu. Szczególnie narażone na zakażenie są osoby często korzystające z usług służby zdrowia, a zatem osoby starsze oraz kobiety w wieku rozrodczym.

Jak wynika z badań przeprowadzonych pod kierunkiem prof. Janusza Cianciary, Kierownika Kliniki Hepatologii i Nabytych Niedoborów Immunologicznych, głównym źródłem zakażenia tym wirusem są placówki służby zdrowia (54% wszystkich zakażeń), przy czym dwukrotnie częściej do zakażenia dochodzi na oddziałach niezabiegowych (38% wszystkich zakażeń) niż zabiegowych. O tym, jak wiele jest miejsc, gdzie można się zakazić WZW typu B świadczy fakt, iż co piąta osoba nie potrafi wskazać, jak doszło do zakażenia. Dotyczy to szczególnie młodych ludzi w przedziałach wieku 16 – 20 lat (43% wszystkich zakażeń) oraz 21 – 40 lat (32%). Z kolei fakt, iż częściej zakażamy się tym wirusem na oddziałach niezabiegowych, świadczy o tym, że potencjalnie każdy z nas jest narażony na zachorowanie, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy znajdziemy się w szpitalu.

Trzecią grupę potencjalnych zagrożeń (16%) stanowią oddziały zabiegowe oraz przygodne kontakty seksualne (bowiem do zakażenia dochodzi poprzez kontakt z krwią lub wydzielinami osoby zakażonej). Osoby zażywające narkotyki zakażone wirusem to tylko ok. 10% wszystkich hospitalizowanych z powodu WZW typu B. W grupie szczególnie narażonej na zakażenie tzw. żółtaczką wszczepienną są także osoby starsze. Według badań prof. Cianciary 93% zachorowań wśród osób powyżej 60. roku życia jest skutkiem kontaktów ze służbą zdrowia, przy czym 2/3 spośród tych osób zostało zakażonych na oddziałach niezabiegowych.

Od lat lekarze informują, że jedyną skuteczną i długotrwałą metodą zapobiegania WZW typu A i B są szczepienia ochronne. "Żółty Tydzień" to okazja do zaszczepienia się preparatami, które spełniają najwyższe światowe standardy bezpieczeństwa i skuteczności. Możemy zaszczepić się szczepionką skojarzoną uodporniającą na oba typy choroby (podaje się 3 dawki szczepionki w odstępie 1 miesiąca od dawki pierwszej i 6 miesięcy od pierwszego szczepienia), ewentualnie pojedynczymi szczepionkami przeciwko WZW typu A (2 dawki w odstępie 6-12 miesięcy) i WZW typu B (3 dawki).

Ideą akcji jest uświadamianie zagrożeń zdrowotnych związanych z wirusowym zapaleniem wątroby typu A i B (wzw typu A i B). Dostępnych jest blisko 1300 punktów szczepień w 300 miastach Polski. Koszt szczepienia obejmuje badanie lekarskie, cenę szczepionki oraz usługę zaszczepienia.

Więcej informacji pod numerem infolinii Wszystko o Szczepieniach 0  801 109 509, czynnej od poniedziałku do piątku w godzinach 10-19, koszt połączenia lokalnego. Adresy wszystkich punktów szczepień na stronie www.zoltytydzien.pl oraz na plakatach, ulotkach i w prasie lokalnej.
 

Źródło: szczepienia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *