Jak wybrać filtr wody do domu rodzinnego?

Uzdatnianie wody do picia jest szczególnie istotne, gdy tworzymy projekt naszego wymarzonego domu; stacje uzdatniania często zajmują sporo miejsca, dlatego trzeba o nich pomyśleć już na etapie planowania. Dobrze dopasowany filtr wody świetnie sprawdzi się w każdych okolicznościach, gdy zależy nam na dobrej jakości wody pitnej. Jak jednak go dobrać?

Dobór idealnego filtra zawsze powinien być oparty przede wszystkim na analizie składu wody. Sprawdźmy zatem, jak powinny wyglądać poszczególne etapy wyboru i montażu filtrów, a także, jakie urządzenia najkorzystniej będzie wybrać.

Analiza wody

Podstawą dla montażu filtra wody jest przeanalizowane wody, która jest dostępna w danym ujęciu. Jeśli podłączamy się do sieci wodociągowej, możemy do niej zwrócić się po aktualne wyniki analizy wody; obowiązkiem firmy jest je posiadać i udostępnić. W razie własnego ujęcia, np. wody branej ze studni, niezbędne jest zlecenie wykonania analizy, aby stwierdzić, czy woda w ogóle jest zdatna do użytku. Takie badania dają nam nie tylko informacje o potencjalnych zanieczyszczeniach, ale też konkrety, na których możemy oprzeć dopasowanie filtrów.

W niektórych przypadkach, zwłaszcza w przypadku ujęć własnych na terenach sąsiadujących z czystym środowiskiem, wystarczające mogą być filtry mechaniczne. W innych sytuacjach niezbędne jest zamontowanie np. filtrów odżelaziających, jeśli rury wodociągowe doprowadzające wodę dawno nie były wymieniane. Lepiej jest wybrać systemy złożone, które idealnie dopasowują efekty swojego uzdatniania do rodzaju wody, aniżeli rozwiązania gotowe, w przypadku których możemy uzyskać np. wodę całkowicie jałową, a więc również niezdrową.

Rodzaje filtrów wody

Filtr wody występuje w różnych rodzajach. Jakie dostępne są na rynku?

  • mechaniczne narurowe – z wkładami siatkowymi, piankowymi, sznurkowymi, idealne jako wstępne oczyszczanie wody;
  • mechaniczne zeolitowe – ze złożem zeolitowym, które dobrze oczyszcza mętną wodę.
  • neutralizujące – z wkładem z kruszywa, np. dolomitu, usuwające mangan, żelazo, podnoszące pH oraz zmieniające twardość wody;
  • zmiękczające – z żywicą jonowymienną, której zadaniem jest zmniejszenie twardości wody;
  • wielofunkcyjne – wkład jest zależny od roli, na jakiej nam zależy w urządzeniu; ich zadaniem jest usuwanie substancji organicznych, usuwanie żelaza czy zmiękczanie wody;
  • odżelaziające – ze złożem katalitycznym, którego zadaniem jest usuwanie żelaza z wody;
  • oczyszczające – te filtry wody zazwyczaj są wielofunkcyjne i wypełnione węglem aktywowanym; ich zadaniem jest usuwanie zanieczyszczeń o charakterze organicznym, poprawienie smaku wody i usunięcie jej nieprzyjemnego zapachu.

Te najpopularniejsze filtry zazwyczaj wymagają dodatkowego pomieszczenia klimatyzowanego, w którym ustawiony byłby sprzęt uzdatniający wodę. Niektóre, jak pierwsze w zestawieniu, nakłada się jedynie na rury. To jednak nie wszystkie filtry wody, które można stosować; dostępne są bowiem również specjalne systemy kuchenne, które stosować można również w mieszkaniach, np. pod zlewem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *