Przerabiając strych na poddasze użytkowe, zyskasz dodatkową przestrzeń, którą będziesz mógł zagospodarować na jeden z wielu różnych sposobów. Takie poddasze może być dobrym miejscem na domową siłownię, na gabinet do pracy czy na domowy warsztat. Poddasze może stać się również dodatkową sypialnią dla Ciebie lub dla Twojego dziecka. Sypialnia na poddaszu to idealny prezent dla dorastającego nastolatka, któremu coraz bardziej zależy na zachowaniu choć odrobiny prywatności.

Co zmienić, by strych nadawał się do zamieszkania?

Aranżacja strychu na poddasze użytkowe wymaga wykonania pewnych prac adaptacyjnych. Przede wszystkim warto zainstalować w dachu profesjonalne okna strychowe, uchylno-obrotowe lub obrotowe, które zapewnią dostęp do naturalnego światła słonecznego i umożliwią wietrzenie nowo zaadaptowanego wnętrza. Po drugie, potrzebne będzie eleganckie wykończenie ścian i podłóg, podciągnięcie instalacji elektrycznej i, jeśli jest taka potrzeba, również instalacji wodno-kanalizacyjnej (gdy chcemy zbudować na poddaszu łazienkę). Po trzecie, potrzebne będzie wygodne wejście na strych. Jeśli w domu brakuje miejsca na dodatkową klatkę schodową, dobrym rozwiązaniem będą składane schody strychowe. W sprzedaży znajdziesz wiele modeli schodów strychowych o zróżnicowanej konstrukcji. Takie schody po złożeniu chowają się w stropie, dlatego można je zainstalować praktycznie w każdym miejscu, w pokoju sąsiadującym z poddaszem czy w wewnętrznej klatce schodowej domu.

Jakie schody strychowe wybrać?

Wybór schodów strychowych zależy przede wszystkim od ilości miejsca, jakim dysponujesz w pomieszczeniu, przez które prowadzi droga na poddasze. Jeśli posiadasz większą ilość miejsca, z powodzeniem możesz zdecydować się na schody stacjonarne. Takie schody to dobry wybór również wtedy, gdy poddasze chcesz zaadaptować na jedno z klasycznych pomieszczeń użytkowych domu. Gdy chcesz stworzyć na strychu sypialnię, pokój dziecięcy, gabinet do pracy czy pokój dla dorastającego nastolatka/nastolatki. Jeśli poddasze ma pełnić jedynie funkcję dodatkowego pomieszczenia, z którego korzystasz sporadycznie, gdy na przykład chcesz tam zorganizować domową siłownię lub mini warsztat, lepszym wyborem będą składane schody strychowe, które chowa się w stropie. Wybór takich schodów będzie najlepszym rozwiązaniem również wtedy, gdy w pomieszczeniu, z którego prowadzą schody na strych, zwyczajnie brakuje miejsca.

Jeśli zdecydujesz się na składane schody strychowe (schody chowane w stropie), wtedy możesz wybierać pomiędzy segmentowymi z drewnianą lub metalową drabinką lub zdecydować się na zakup schodów nożycowych, o metalowej konstrukcji. W sprzedaży znajdziesz również specjalne wersje schodów na strych ognioodpornych lub wysoce termoizolacyjnych, ale biorąc pod uwagę fakt, że tworzysz poddasze użytkowe – mieszkalne, ten typ schodów pewnie specjalnie nie będzie Cię interesował.

Kupując schody na poddasze użytkowe, zwróć uwagę na jakość ich wykonania i sprawność mechanizmu ich składania. Ważnym dodatkiem, który wpłynie na komfort użytkowania takich schodów może być obecność bocznej poręczy czy plastikowych stopek, które chronią podłogę przed przypadkowym porysowaniem podczas rozkładania drabinki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *