Współpraca ma się opierać na poszukiwaniu nowych terapii służących leczeniu nowotworów. W ciągu najbliższych pięciu lat Adamed zamierza przeznaczyć na badania i rozwój, w tym na współpracę z NCI,  ponad 200 milionów złotych.

Warszawa 02 marzec 2007 r. – W dniach 6 – 10 lutego w Bethesda, Maryland zespół naukowców firmy farmaceutycznej Adamed zaprezentował cykl wykładów dotyczących strategii rozwoju i innowacji firmy oraz prac badawczych, w poszukiwaniu związków służących terapiom przeciwnowotworowym. Celem wizyty w NCI było ustalenie obszarów oraz warunków dalszej współpracy Adamedu z NCI. Dotychczas współpraca była oparta na współdziałaniu przy rozwoju programu, który w przyszłości ma służyć potwierdzenia1 celów molekularnych dla kierowanych leków przeciwnowotworowych na poziomie symulacji komputerowych2.

Po prezentacji projektu przeciwnowotworowego firmy Adamed, Cevin A. Camphausen, Chief, Radiation Oncology Branch w NCI wykazał duże zainteresowanie i chęć współpracy w ramach tego przedsięwzięcia.

Podczas wizyty prezes firmy Maciej Adamkiewicz przedstawił również najbliższe cele firmy Adamed, dotyczące inwestycji w poszukiwaniu nowych terapii do skutecznego leczenia najważniejszych chorób cywilizacyjnych.

"Udział firmy Adamed w tego rodzaju przedsięwzięciach ma na celu pozyskanie nowych partnerów naukowych, co w efekcie owocuje szerszą współpracą w zakresie badań nad opracowaniem nowych leków oryginalnych na główne choroby cywilizacyjne – raka, cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, otyłość i choroby układu krążenia" – uważa Małgorzata Korpusik, Dyrektor Pionu Badań i Rozwoju w Adamedzie.

National Cancer Institute
NCI jest jednym z 27 instytutów należących do Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH). W 1937 roku instytut, stał się czołową organizacją specjalizującą się w badaniach i kształceniu w zakresie terapii raka. NCI zajmuje się także koordynacją Narodowego Programu Badań nad Nowotworami w Stanach Zjednoczonych, polegającego na kierowaniu pracami badawczymi oraz szkoleniami w zakresie chorób onkologicznych, a także wspieraniem narodowej sieci ośrodków badań nad nowotworami.

Adamed – lider na polskim rynku leków nowej generacji dla wielu grup terapeutycznych m.in. kardiologii, psychiatrii, pulmonologii, ginekologii i leczeniu infekcji dróg moczowych. Firma jest właścicielem dwóch dużych zakładów produkcji leków: w Pieńkowie koło Warszawy i w Ksawerowie na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Misją firmy jest poszukiwanie nowych terapii na choroby cywilizacyjne, takie jak: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca i otyłość oraz nowotwory. Adamed intensywnie rozwija swoje działy badawcze, inwestując w sprzęt laboratoryjny i szkolenie polskich naukowców.

W ciągu trzech lat badań w laboratoriach firmy opracowano 19 patentów na własne formuły leków. Firma ze 100% udziałem kapitału polskiego powstała w 1986 roku. Funkcję Prezesa Zarządu pełni Maciej Adamkieiwcz.

1 w terminologii naukowej – walidacji
2 w terminologii naukowej – in silico

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *