Czy Aspiryna to sposób na ból głowy?

Bóle głowy to coś, co zna chyba każdy człowiek. Nieznośny ucisk, który powoduje, że nie można się na niczym skupić może tak uprzykrzyć życie, że jedyne czego się chce to zgasić światła, zamknąć w sypialni i przeczekać atak bólu. Naturalne jest, że pierwszym odruchem w przypadku bólu jest zażycie leku. Najczęściej wybieranym środkiem jest kwas acetylosalicylowy znany jako Aspiryna. Czy rzeczywiście pomaga? Jak często można zażywać ten lek i czy można go stosować w ciąży? Wszystkiego dowiesz się, z tego artykułu.

Dlaczego głowa boli?

Przyczyny bólów głowy są bardzo trudne do zdiagnozowania. Wynika to z faktu, że są niejednorodne i mogą mieć różne podłoża. Najczęstsze z nich to: urazy, zaburzenia neurologiczne, problemy z ciśnieniem, guzy, miażdżyca, menstruacja, długotrwały stres, zaburzenia psychiczne oraz wdychanie szkodliwych gazów. W ostatnich latach najczęściej spotykane są bóle głowy, które wynikają ze zmęczenia, zbyt długiej pracy oraz długotrwałego działania stresu.

Migrena – koszmar tysięcy

Ból głowy najczęściej objawia się uczuciem ucisku w skroniach oraz nad brwiami. Bywa też tak, że osoba cierpiąca skarży się na ból po obu stronach głowy, a nawet za oczami lub na karku. Jeżeli chodzi o bóle o podłożu migrenowym, mogą im towarzyszyć: światłowstręt, dźwiękowstręt, nudności, biegunka, wymioty.

W przypadku gdy ból głowy pojawia się sporadycznie, nie musisz podejmować żadnych stanowczych środków. Inaczej sytuacja wygląda, jeżeli mowa o dolegliwości, która właściwie nie ustępuje. W takim przypadku niezbędna jest wizyta u lekarza, który skieruje Cię na specjalistyczne badania. Najgorsze co możesz zrobić to bagatelizować oznaki choroby.

Aspiryna na ratunek

Najpopularniejszym lekiem, który stosują osoby cierpiące na bóle głowy, jest kwas acetylosalicylowy, czyli Aspiryna. Wynika to z jej wszechstronności. Ma działanie przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe. Warto również wiedzieć, że Aspiryna jest najdłużej stosowanym lekiem na świecie. Już w starożytności pozyskiwano ją z kory wierzby. Aspiryna jest podawana również jako lek przeciwzakrzepowy oraz przedrzucawkowy u kobiet w ciąży. Znają ją też cukrzycy, którzy zmagają się z powikłaniami wywołanymi ich schorzeniem.

Co na ból głowy w ciąży?

W przypadku kobiet spodziewających się dziecka nie ma przeciwwskazań, co do zażywania Aspiryny. Tak naprawdę w ciągu kilku pierwszych miesięcy ciąży, zażywanie Aspiryny jest wręcz wskazane. Nie zdziw się, więc gdy Twój lekarz przepisze Ci lek. Aspiryna znana jest bowiem ze swojego działania zmniejszającego ryzyko poronienia. Wynika to z faktu, że kas acetylosalicylowy rozrzedza krew i wpływa na poprawę krążenia. To z kolei pomaga w uniknięciu niebezpiecznych zakrzepów w obrębie pępowiny. Jeżeli chodzi o dawkę, jaką powinny przyjmować kobiety w ciąży, to jest ona bardzo indywidualna – za każdym razem ustala ją lekarz. Pamiętaj, by nie zażywać leku bez konsultacji ze specjalistą prowadzącym Twoją ciąże!

Jak prawidłowo przyjmować aspirynę poza ciążą?

W przypadku stosowania Aspiryny jako leku na ból głowy, ważne jest, by zażywać ją po posiłkach, popijając wodą. Jeżeli posiadasz tabletki musujące, rozpuść je w szklance wody i wypij. Według zaleceń lekarzy osoba dorosła może przyjmować od 500 do 1000 mg leku (1-2 tabletki) co 4-8 godzin. W przypadku młodzieży od 12 roku życia jest to 500 mg co 4-8 godzin. Pamiętaj, by nigdy nie przekraczać dozwolonej dawki dobowej, czyli 4000 mg u dorosłych i 1500 mg u młodzieży.

Nie byliśmy pierwsi

Badania DNA pobranego z płytki nazębnej Neandertalczyków żyjących niegdyś na terenie dzisiejszej Europy wykazały, że zażywali oni kwas acetylosalicylowy, by uniknąć chorób oraz przewlekłego bólu. Substancję pozyskiwali z kory wierzby. Jest to najlepszy dowód na to, że Aspiryna jest najlepszym i najdłużej stosowanym lekiem przeciwbólowym. Więcej o badaniach DNA Neandertalczyków przeczytasz w tym artykule.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o Aspirynie i tym jak może pomóc w walce z bólami głowy

Czytaj >> Aspiryna w walce z bólem głowy

Znajdziesz tam ciekawe informacje, które mogą Ci pomóc w przeciwdziałaniu nawrotowych bólów głowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *