Astma jest przewlekłym stanem zapalnym, który dotyka dróg oddechowych. Patologia koncentruje się głównie na oskrzelach, powodując mniej lub bardziej nasiloną obturację w zależności od objawów. Astma charakteryzuje się wzrostem oporu w drogach oddechowych, spowodowanym w większości przypadków przez reakcję alergiczną lub rodzaj astmy oskrzelowej.
Astma: charakterystyka i objawy
Jak wyjaśniono w poprzednich liniach, astma jest chorobą, która wpływa na drogi oddechowe, prowadząc do obstrukcji w szczególności oskrzeli w mniej lub bardziej krytycznej formie. W większości przypadków schorzenie to jest wywoływane przez reakcję alergiczną, czasami jednak astma może przybierać również cechy przewlekłe. Zaburzenie to zostało oficjalnie uznane za patologię około 450 r. p.n.e.
Astma objawia się procesem zapalnym, w wyniku którego dochodzi do skurczu oskrzeli. Obturacja oskrzeli spowodowana jest głównie gromadzeniem się płynu i śluzu, co powoduje zmniejszenie wolnej przestrzeni w obrębie dróg oddechowych.
Astma oskrzelowa powoduje szereg objawów, takich jak:
- kaszel
- trudności w oddychaniu
- uczucie ucisku w okolicy klatki piersiowej
- świszczący lub gwiżdżący oddech
- duszny nos
Astma jest szczególnie rozpowszechniona wśród ludności świata i często jest leczona farmakologicznie. Objawy astmy są często mylone i niezrozumiałe dla pacjenta, zanim zostanie postawiona konkretna diagnoza.
Przyczyny i diagnostyka astmy
Jeśli masz uporczywe objawy, takie jak kaszel, świszczący oddech lub gwizd, powinieneś skontaktować się z lekarzem w celu wczesnego zdiagnozowania astmy. Astma może wystąpić w każdym wieku, ale dostępne metody leczenia pozwalają chorym na nią prowadzić całkowicie normalne życie.
Aby zdiagnozować astmę, można zaobserwować pewne związane z nią objawy, które utrzymują się dłużej niż miesiąc, takie jak:
- kaszel i świszczący lub gwiżdżący oddech podczas wysiłku i ćwiczeń fizycznych
- objawy utrzymujące się po 3 roku życia
- objawy występujące w związku z używaniem substancji zanieczyszczających
- objawy występujące w następstwie palenia papierosów
- Kaszel nocny
- Przedłużające się przeziębienie przez ponad 10 kolejnych dni
Najczęstsze przyczyny astmy to alergia na pyłki roślin, zanieczyszczenia, dym papierosowy, reakcje alergiczne na leki takie jak aspiryna i beta-blokery, roztocza, wirusy i bakterie. U osób predysponowanych spektrum objawowe astmy prowadzi do prawdziwych kryzysów oddechowych.
Do indywidualnych przyczyn astmy należą:
- predyspozycje genetyczne i postać dziedziczna, gdzie matka często prezentuje postać
- przeważającą
- nadwaga
- atopia
- przynależność etniczna
- nadreaktywność dróg oddechowych
Osoby cierpiące na astmę są bardziej podatne na refluks żołądkowo-przełykowy. Rozpoznanie astmy wymaga dokładnego wywiadu i pewnych narzędzi oceny, takich jak spirometria.
Obiektywne środki do oceny astmy
Wielu chorych na astmę decyduje się na pomiar PEF, który polega na rejestracji objawów choroby w celu uzyskania określonej oceny punktowej. Poprzez PEF, wskaźniki kryzysu astmatycznego mogą być ocenione, zarówno z punktu widzenia osoby badanej, jak i z punktu widzenia lekarza w celu przepisania najbardziej odpowiedniej terapii.
Łagodna/przewlekła postać astmy polega na pojawianiu się kryzysów mniej więcej raz lub więcej razy w ciągu miesiąca, co upośledza codzienne życie i nocny odpoczynek. Z kolei umiarkowana/przewlekła postać astmy charakteryzuje się częstością występowania objawów w ciągu dnia, co prowadzi do średnich kryzysów częściej niż dwa razy w miesiącu. Ciężka/przewlekła postać astmy wiąże się z częstymi kryzysami oddechowymi, które mogą ograniczać codzienną aktywność fizyczną i nocny odpoczynek.
Astma: leczenie i terapia
Z terapeutycznego punktu widzenia astma musi być traktowana jako patologia w formie przewlekłej. Bardzo często przedmiot jest przepisywany leki przeciwhistaminowe, które mają być podjęte z ciągłą regularnością, leki, które mają być podjęte tylko w razie potrzeby.
W innych przypadkach skuteczne mogą okazać się leki z inhalatora na bazie kortyzonu, które są stosowane od lat 70. Do badań klinicznych wykonywanych w przypadku astmy należą alergiczne testy skórne, dzięki którym można ocenić obecność przeciwciał na alergeny.
W przypadku astmy kortykosteroidy stosowane są w formie inhalacji i docierają do oskrzeli z natychmiastowym efektem, dając mniej działań niepożądanych niż leczenie doustne. Leki rozszerzające oskrzela, zarówno krótko- jak i długo działające, interweniują poprzez rozszerzenie mięśni gładkich oskrzeli, uwalniając w ten sposób drogi oddechowe. Niesteroidowe leki przeciwzapalne są stosowane długoterminowo, okazując się najskuteczniejsze w przypadku ciężkiej lub umiarkowanej astmy przewlekłej.
Najlepszą metodą stosowania leków z inhalatora jest odchylenie tułowia do tyłu i głębokie oddychanie, wstrząsając lekiem przed podaniem go do ust. Podczas wdychania leku należy wstrzymać oddech na około 10 sekund przed wydechem, powtarzając ten proces po raz drugi, jeśli wymaga tego terapia.
Alternatywne sposoby leczenia astmy
Astma jest również często traktowane z alternatywnych środków, takich jak akupunktura, oddychanie i techniki relaksacyjne, techniki homeopatyczne, wynikające nie zawsze skuteczne, zgodnie z większością badań medycznych. W przypadku alergii na kurz i wynikających z niej form astmy, warto zadbać o odpowiednie oczyszczenie otoczenia, eliminując wszelkie przedmioty odpowiedzialne za gromadzenie się nadmiaru kurzu, jak np. dywany.
Wszystkie osoby cierpiące na astmę powinny również trzymać się z daleka od substancji drażniących drogi oddechowe, takich jak świeża farba, sierść zwierząt, dym, pyłki i chemikalia. Pomimo opisanych powyżej sposobów farmakologicznego leczenia astmy, nadal nie ma prawdziwej, decydującej metody walki z tą chorobą.
Naturalne środki, przekazywane od pokoleń, mogą złagodzić objawy astmy. Wśród nich jest spożywanie soku z czarnej porzeczki, który ma właściwości przeciwzapalne. Olejki eteryczne mają również różne korzystne właściwości dla dróg oddechowych, w tym te na bazie goździków, cytryny, lawendy, rumianku i oregano.
Astma i dieta w ciąży
Długotrwała profilaktyka i kontrole lekarskie są niezbędne, aby móc stawić czoła codzienności wolnej od niebezpiecznych kryzysów astmatycznych. Astma często wymaga leczenia aerozolem w celu oczyszczenia oskrzeli i poprawy oddychania. Kobietom w ciąży chorującym na astmę często zaleca się modyfikację diety, wykluczając wszystkie pokarmy o wysokim ryzyku alergennym dla zdrowia ich samych i płodu.
W tym przypadku dieta kobiet w ciąży, które cierpią na astmę nazywana jest „elementarną dietą hipoalergiczną”, która jest zalecana przez lekarzy tylko w przypadku ciężkiej przewlekłej astmy. Otyłym cierpiącym na astmę przepisuje się w zamian niskokaloryczną dietę, aby zmniejszyć objawy i nasilenie dolegliwości.
Dieta przeciw astmie polega na przyjmowaniu pokarmów bogatych w antyoksydanty, które mogą również działać przeciwko wolnym rodnikom, stanom zapalnym, poziomowi cholesterolu, poziomowi glikemii, aby zapobiec dalszym chorobom, takim jak miażdżyca.
Woda i sól w leczeniu astmy
Aby utrzymać astmę pod kontrolą, możesz również zdecydować się na naturalne remedium oparte na wodzie i soli. Ale jak to działa? Szczególnie skuteczne w przypadku astmy i przeziębień są kąpiele solankowe i wodne, z użyciem roztworu soli fizjologicznej i jednorazowej strzykawki bez igły. Innym środkiem zaradczym opartym na wodzie i soli jest poranne spożywanie dwóch szklanek wody z dodatkiem szczypty soli przez co najmniej 15 dni.