Atopowe zapalenie skóry u dzieci

Atopowe zapalenie skóry jest coraz częstszym schorzeniem. Jak pomóc, kiedy przydarzy się naszemu dziecku?

fotolia_101365024_subscription_monthly_m

Czy da się tak naprawdę uchronić przed AZS?

O atopowym zapaleniu skóry nie wiemy jeszcze wiele. Nie znamy także skutecznej metody leczenia schorzenia, lekarze przepisują środki, które mają walczyć z objawami i ułatwić chorym normalne życie. Trudno też jednoznacznie określić przyczynę choroby. Istnieje teoria, że jest ona spowodowana przyczynami genetycznymi. Atopowe zapalenie skóry występuje też częściej u dzieci, którym podawano krowie mleko, zanim ukończyły 12 miesiąc życia. Jak widać więc, naprawdę trudno uchronić się przed AZS-em, może być to nawet niemożliwe. Można jednak na tyle wcześnie wychwycić objawy, żeby jak najszybciej pomóc swojemu dziecku. Warto pewne działania wprowadzić jako nawyk do pielęgnacji maluszka.

Strategia unikania

Leczenie AZS często polega na metodzie prób i błędów – sprawdza się jak dziecko reaguje na kremy sterydowe czy też przeciwzapalne (ostatnio coraz częściej stosuje się te drugie), leki immunopresyjne. Jednak, tak naprawdę, niezwykle ważna jest profilaktyka choroby. Warto wiedzieć, czego unikać. Dzieciom z atopowym zapaleniem skóry nie służy pot – dlatego niestety często pojawia się problem przy uprawianiu sportów. Chorującym poleca się pływanie, ale nie w chlorowanej wodzie. Prawdziwą ulgę może przynieść kąpiel w morskiej wodzie. Dobrze jest też ograniczyć możliwość kontaktu dziecka z alergenami – kurz, roztocza czy środki chemiczne wzmagają objawy AZS. Trzeba dużej rozwagi podczas wybierania produktów takich jak proszki do prania, czy mydło – koniecznie trzeba mieć świadomość tego, co znajduje się w składzie produktu. Żele pod prysznic można zastąpić specjalnymi emulsjami myjącymi, takimi jak ta firmy Latopic (warto zaglądnąć na stronę www.latopic.pl). Niepolecane są długie kąpiele – lepiej wziąć prysznic i jak najkrócej mieć kontakt z chlorem obecnym w wodzie. Skórę należy też natłuszczać, na przykład oliwkami do ciała, pozbawionymi szkodliwych, sztucznych składników. Dzięki temu można złagodzić objawy choroby.

Więcej o zdrowiu dziecka i atopowym zapaleniu skóry dowiesz się na zdrowemaluchy.pl. Tam też znaleźć można rożne porady dotyczące postępowania w przypadku choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *