Bóle miesiączkowe – jak sobie z nimi radzić?

W dzisiejszych czasach większość kobiet prowadzi bardzo aktywne życie zawodowe i prywatne. Niestety, każdego miesiąca zdarzają się dni, które sprawiają, że nie tylko nie jesteśmy w stanie wypełniać swoich obowiązków, ale również podejmować aktywności, które sprawiają nam przyjemność. Przyczyną tego stanu są bolesne miesiączki. Warto więc wiedzieć co może przynieść nam ulgę.

Bóle miesiączkowe i ich przyczyny

Każda kobieta w wieku rozrodczym pod koniec swojego miesięcznego cyklu musi zmagać się z okresem, który nie jest niczym innym jak złuszczaniem i wydalaniem błony śluzowej macicy, która rozrastała się na przyjęcie zapłodnionego jajeczka.

W tym czasie w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian hormonalnych. Poziom estrogenów i progesteronu spada, co powoduje, że błona śluzowa macicy złuszcza się. Mięśnie macicy kurczą się aby pomóc jej wydaleniu. To właśnie skurcze te odpowiadają za bóle miesiączkowe.

Wiele pań odczuwa je jedynie jako dyskomfort. Niestety, spora liczba kobiet zmaga się z silnym promieniującym bólem dolnej części brzucha a nawet pleców, które sprawiają, że przetrwanie tych kilku dni w miesiącu jest naprawdę trudnym wyzwaniem. Jeśli więc chcemy poczuć się lepiej warto zastanowić się jak zmniejszyć skurcze macicy.

Jak pokonać bolesne skurcze?

W pokonaniu bólu miesiączkowego pomocne może być stosowanie odpowiednich leków, które dzięki swojej substancji czynnej działają rozkurczowo na mięśnie gładkie a więc również na macicę. Jednym z leków, które są bardzo pomocne jest Buscopan.

Warto dodać, że leki tego typu są bardzo skuteczne, działają bowiem w miejscu powstawania bólu a więc w obrębie jamy brzusznej. Ich stosowanie jest bezpieczne dla zdrowia, ponieważ nie obciążają żołądka.

Jeśli więc bolesne miesiączki to coś, co wyklucza nas z normalnego życia warto wyposażyć się w tego typu preparaty. Tym bardziej, że dostępne są one bez recepty.

Co jeszcze możemy zrobić?

Aby bóle miesiączkowe nie były dokuczliwe możemy, poza stosowaniem leków rozkurczowych pomóc sobie również w nieco inny sposób. Kluczowa jest zmiana nawyków żywieniowych oraz korzystanie z naturalnych metod, które również mogą przynieść nam ulgę.

Warto mieć świadomość, że bóle miesiączkowe często są spowodowane brakiem magnezu w organizmie. Suplementacja lub jedzenie produktów, które są bogate w ten związek to długofalowe rozwiązanie, które może sprawić, że zapomnimy o problemie.

W trakcie miesiączki warto też być dla siebie nieco łaskawszą i zadbać o wypoczynek. Nawet półgodzinna drzemka z ciepłym okładem, który złagodzi napięcie mięśni może pomóc nam w walce z bólem.

Jednocześnie jednak warto pamiętać, że silne bóle miesiączkowe mogą oznaczać problemy ze zdrowiem. Jeśli stosowanie leków rozkurczowych nie pomaga warto skontrolować swoje zdrowie u lekarza. Być może przepisze on inne leki lub znajdzie przyczynę naszego złego samopoczucia. Może być nią bowiem chociażby endometrioza, czyli rozrost błony śluzowej macicy na inne organy wewnętrzne.

Podsumowując, jeśli bóle miesiączkowe są silne i sprawiają, że nie jesteśmy w stanie cieszyć się normalnym życiem i podejmować aktywności warto szukać wsparcia. Stosowanie odpowiednich leków oraz zmiana nawyków mogą sprawić, że miesiączki staną się znacznie łatwiejsze do zniesienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *