Któż z nas obejdzie się rano bez filiżanki aromatycznej kawy? My dorośli już tak mamy. Z rana potrzebujemy kopa. Zastrzyk energii przyda się też w południe. I kolejny również po południu. A zalewanie mielonych ziaren kawy wrzątkiem i picie naparu cedząc ziarenka przez zęby to relikt przeszłości. Dziś mamy ekspresy, droppy i kawiarki. Niech żyje różnorodność!

Opowieść o kawie

Jest kilka legend tłumaczących skąd wzięła się kawa. Jedna z nich głosi, że wygnany z rodzinnego miasta Derwisz Omar umierał z głodu i pragnienia w porcie Mocca. Kiedy spał, przyśnił mu się duch, który nakazał by poszedł do najbliższego drzewa jakie znajdzie, nazbierał owoców jakie to drzewo rodzi, uprażył je na kamieniach i sporządził napar. Omar spełnił żądanie ducha ze snu i po wypiciu naparu od razu odzyskał siły! W podzięce skomponował pieśń dla Boga, a napar ten od tamtej pory nazywany jest Mokka.

Z mlekiem czy bez?

Do tej pory twoim jedynym wyborem było, czy wypić kawę z mlekiem czy dziś zaszaleć i jednak spróbować czarnej? Cóż, kiedy zagłębisz się w świat kawy już nigdy nie zechcesz odejść! A wybór między flat white a americano będzie dla ciebie śmieszny.

Kawę można parzyć na wiele rozmaitych sposobów. Każdy pochodzi z innego zakątka świata, gdzie wykształciły się różnie tradycje. To sprawia, że dokładnie ta sama mieszanka może smakować zupełnie inaczej w zależności od tego jak ją zaparzymy oraz jak zostanie podana. Ba! Podobno inaczej smakuje kawa podana w szklance, kubku i filiżance.

Po pierwsze ziarna. Kawa występuje w dwóch gatunkach: Robusta i Arabica. Ta pierwsza pochodzi z Brazylii i jest stosunkowo młoda. Odkryto ją dopiero w XIV wieku. Uważa jest za gorszą, ze względu na mniej wymagającą uprawę i delikatniejszy smak. Arabica znana jest od tysiącleci i obecnie stanowi około 70% udziały w rynku kawy. Pochodzi z Etiopii, jest wymagająca w uprawie i delikatna, ale charakterystyczna w smaku. Dostępne na rynku kawy to najczęściej jedna z dwóch odmian lub mieszanki w różnych proporcjach. Na smak wpływa też sposób palenia ziaren. Ostatnio popularnością cieszy się na przykład tak zwana kawa zielona, czyli nie poddana procesowi palenia.

Wybór jest ogromny

Jeśli już zdecydowaliśmy jaką mieszankę najbardziej lubimy możemy również zaszaleć z dodatkami. Kawa z mlekiem lub bez to już dwie opcje. A co jeśli powiem ci, że wybór jest dużo szerszy? Czy znasz te rodzaje kawy?

  • Espresso – nie, jak mylnie mówią niektórzy „ekspresso”. Mała, esencjonalna i z niej biorą początek inne.
  • Galao – espresso z dużą ilością delikatnej mlecznej pianki.
  • Vienna – kawa po wenecku, podwójne espresso z porcją czekolady.
  • Con Panna – espresso z pyszną bitą śmietaną.
  • Mocha – espresso plus czekolada? Czemu nie. Dodaj spienione mleko oraz bitą śmietanę rozkoszuj się prawdziwą mochą.
  • RAF – coś dla wielbicieli słodyczy. Espresso na syropie smakowym ze spienionym mlekiem na wierzchu.
  • Latte – coś delikatnego, espresso dopełnione mlekiem z pianką na wierzchu. Pięknie wygląda w wysokiej szklance. Sztuką jest by kolejne warstwy się nie połączyły.
  • Breve – espresso z mleczna pianką i mlekiem w proporcji pól na pól.

Skomplikowane?

Nie musi być! I nie musisz ruszać się z domu, żeby delektować się wszystkimi odmianami tych napojów na bazie kawy. Wystarczy kawiarka, prosty ekspres przelewowy, albo lepiej, ekspres kapsułkowy!

Kiedy posiadasz już zwykły ekspres ciśnieniowy podstawową kwestią jest – jaką kawę wybrać, aby napar był o odpowiedniej mocy i by kawa do ekspresu ciśnieniowego nie była zbyt drobno ani zbyt grubo zmielona. Do tego, kiedy już nabijasz kolbę, bo tak nazywa się miejsce, gdzie należy umieścić zmielona kawę w ekspresie, często rozsypujesz wszystko naokoło. A już szczególnie z samego rana, kiedy oczy jeszcze nie chcą się do końca otworzyć i w półśnie próbujesz sporządzić tę poranną ambrozję. Ekspresy, które jednocześnie mielą ziarna i parzą kawę często są poza naszym zasięgiem finansowym. Na szczęście producenci wymyślili ekspresy kapsułkowe. Ten prosty wynalazek pozwoli ci cieszyć się wszystkimi odmianami kawy na jakie tylko przejdzie ci ochota przy użyciu tylko jednego guziczka. I oczywiście kapsułki.

Karmelowe espresso? Chococino caramel? Coś bez kofeiny, kiedy nabierasz ochoty na kawę późnym wieczorem? W kapsułkach jest wszystko.

Obecnie na rynku oprócz kapsułkę z kawa może wybierać również z mnogości herbat. Do wyboru jest na przykład Chai Tea Latte czy Marakesh Style Tea. Cokolwiek przyjdzie ci do głowy! Wybór należy do ciebie: https://www.dolce-gusto.pl/flavours.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *