Boże Narodzenie: jak udekorować stół na wigilię?

Zastanawiasz się jak nakryć do stołu na Boże Narodzenie i wahasz się w kwestii wyboru kolorystyki? Potrzebujesz wskazówek jaką dobrać zastawę stołową i ozdoby świąteczne? W każdym z tych przypadków trafiłeś idealnie. Dzisiaj powiemy o tym jak udekorować stół na wigilię.

 

Kolorystyka stołu

Przygotowania do dekorowania stołu na Boże Narodzenie zacznij od decyzji dotyczącej wyboru kolorystyki. To bardzo ważna kwestia w przypadku, gdy stół zajmuje miejsce np. w salonie. Jeśli chcesz uniknąć zbędnego chaosu, zdecyduj się na dekorację w takiej tonacji kolorystycznej, w jakiej utrzymana jest zlokalizowana w bliskim sąsiedztwie stołu choinka.

Dobrym pomysłem może być połączenie kolorów, które wzajemnie się uzupełniają. Świąteczna klasyka czyli czerwień z zielenią, chłodne niebieskości w połączeniu z szarością lub srebrem czy barwy bieli i ciepłego złota – to zestawienia, które cieszą się największą popularnością.

 

Jeśli jesteś daleki od popadania w schematy to propozycją dla Ciebie może być połączenie barw bieli, czerni i złota lub zestawienie cynamonowego brązu, beżu i pomarańczy. Decydując się na wystrój w takich kolorach zachowaj jednak ostrożność i pamiętaj, aby ten najbardziej intensywny odcień nie dominował zbyt mocno nad dwoma pozostałymi. Stosując tę zasadę w łatwy sposób unikniesz kolorystycznych dysproporcji.

Bielizna stołowa

Po wyborze kolorystyki, w jakiej będzie utrzymana Twoja wigilijna dekoracja, przejdź do kompletowania bielizny stołowej. Co konkretnie będzie Ci potrzebne? Oczywiście elegancki obrus, wykonane z wysokiej jakości materiału serwetki, bieżnik i pokrowce na krzesła (przydadzą się jeśli masz drewniane krzesła). Podczas wigilijnej kolacji na stole powinny znaleźć się także podkładki pod talerze i serwetniki.

O czym musisz pamiętać wybierając obrus? Przede wszystkim o tym, aby rozmiarami odpowiadał wymiarom stołu i kształtom blatu. Dobierając do niego akcesoria zadbaj o to, aby współgrały z nim estetyką i dawały gościom komfort podczas spożywania posiłków.

Zwróć w tym temacie uwagę nie tylko na sposób wykonania czy kolory, ale i detale. Do białego obrusu pięknie będą pasować serwetki gładkie i w jednolitym kolorze, jak i ozdobione motywami świątecznymi, haftami czy koronkami.

Zastawa stołowa

Kolejnym krokiem jaki postawisz na drodze dekorowania stołu będzie wybór świątecznej zastawy stołowej. Niezbędne elementy o jakie powinieneś zadbać to głębokie i płytkie talerze, podstawowe sztućce i szklanki. Inne naczynia jakie mogą być przydatne na świątecznej kolacji to: kieliszki, dzbanki i karafki na wodę, różnej wielkości półmiski (np. na karpia lub pierogi), waza z chochlą, etażerki i patery na ciasta.

Nakrywając do stołu zadbaj nie tylko o piękny wygląd, ale i komfort gości. Serwetki złóż w trójkąt i połóż po lewej stronie lub w samym środku głębokiego talerza. Sztućce ułóż w sposób adekwatny do kolejności podawanych posiłków.

Pamiętaj, że ich liczba powinna odpowiadać ilości serwowanych potraw. Kieliszki do win i na wodę postaw nad nożami, a bileciki z imionami postaw przed nakryciem lub przyczep do tasiemki i obwiąż nią serwetkę. I obowiązkowo zostaw trochę miejsca na dekoracje.

Ozdoby świąteczne na stół

Jedzenie i zastawa świąteczna to przecież nie wszystko. W temacie wystroju świątecznego stołu dużo do powiedzenia mają także dekoracje. Masz naprawdę wiele możliwości żeby podczas wigilijnej kolacji wykorzystać ich potencjał.

Jedną z nich są świece i świeczniki, na które naszym zdaniem nie warto szczędzić miejsca. Innym pomysłem na dekorację są także lampiony i latarenki czy światełka choinkowe biegnące przez środek stołu. Atmosfera i nastrój jaki tworzą podczas świątecznej kolacji jest fantastyczną przeciwwagą do codzienności.

Na wigilijnym stole nie powinno też zabraknąć naturalnych akcentów. Mile widziane są tutaj wszelkie suszone owoce (np. pomarańcze z goździkami), laski cynamonu, orzechy i jabłka. Czymś na co obowiązkowo powinieneś przeznaczyć trochę miejsca są gałązki świerka lub sosny. Pięknie prezentować się będą zarówno ułożone w rzędzie na środku stołu, jak i w formie bożonarodzeniowego wieńca. Do ich udekorowania możesz użyć sztucznego śniegu, owoców dziurawca, szyszek i ostrokrzewu.

Czymś co osobiście uwielbiamy są także ozdoby ze słomy i drewna. Pełne naturalnego uroku i uniwersalne – tego typu dekoracje są aktualnie bardzo trendy. Mogą się przejawiać m.in. pod postacią drewnianych figurek i plecionych koszyczków wypełnionych ręcznie dekorowanymi piernikami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *