Chrapanie – przyczyny i diagnozowanie

Chrapanie jest przypadłością, która dotyczy bardzo dużej części populacji. Z informacji opublikowanych przez Centrum Badania Opinii Publicznej (CBOS) wynika, że 13 milionów mieszkańców naszego kraju boryka się z tym problemem. Bez wątpienia jest to także bardzo często bagatelizowana przypadłość. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że chrapanie to poważny problem zdrowotny dla chrapiącego, a w dodatku nie pozostaje ono obojętne dla osób śpiących obok.

Najczęstsze przyczyny chrapania

Wśród przyczyn chrapania na pierwszym miejscu najczęściej wymienia się otyłość. Lekarze z Centrum Medycznego PROMED, którzy na co dzień zajmują się leczeniem chrapania ostrzegają, że nie bez znaczenia jest także tryb życia jaki prowadzimy. Nieprawidłowe odżywanie, a także pice alkoholu oraz palenie papierosów mają negatywny wpływ na nasze zdrowie, a także mogą przyczyniać się do pojawiania się lub zaostrzenia problemu z chrapaniem.

Chrapanie może być również wynikiem wad anatomicznych lub uszkodzeń w obrębie nosa, gardła i szyi. Można wymienić tutaj m.in.: skrzywienie przegrody nosowej, przerost nasady języka lub języczka, czy też przerost i obrzęk małżowin nosowych. Zdarzają się także przypadki, kiedy chrapanie może powstawać na skutek nadmiernego zwiotczenia i wydłużenia podniebienia miękkiego, przerostu migdałków podniebiennych lub polipów w nosie.

Dlaczego mężczyźni chrapią częściej niż kobiety?

Problem chrapania znacznie częściej dotyczy mężczyzn niż kobiet. Potwierdzają to także prowadzone w tym zakresie statystki. Szacuje się, że aż 80% panów po 40 roku życia nie przesypia nocy bezgłośnie. U podstaw tej sytuacji stoją m.in. uwarunkowania anatomiczne – u mężczyzn w obręczy szyi znajduje się w niej więcej tkanek, które mogą utrudniać przepływ powietrza. Dodatkowo panowie częściej niż panie mają tendencję do prowadzania niezdrowego trybu życia, a jak wiadomo picie alkoholu, palenie papierosów oraz nieprawidłowe odżywanie się zwiększają ryzyko powstania chrapania.

Jak ustalić przyczynę chrapania – diagnozowanie

Pierwszym i za razem podstawowym punktem w procesie diagnozowania przyczyn chrapania jest sprawdzenie, czy nie jest ono skutkiem bezdechu sennego. W tym celu pomocne może okazać się monitorowanie snu przy użyciu apnografu. Jest to urządzenie, które rejestruje ilość bezdechów oraz spłyconych oddechów, a także pracę serca i głośność chrapania. Apnograf pozwala także sprawdzić poziom wysycenia tlenem krwi obwodowej, a nawet pozycję w jakiej śpi pacjent.

Na podstawie informacji zgromadzonych podczas badania możliwe jest określenie, czy przyczyna bezdechów leży w dolnych, czy też w górnych drogach oddechowych. Informacja o miejscu ewentualnego zwężenia w drogach oddechowych jest niezwykle ważna. Na tej podstawie lekarz może podjąć decyzję o tym, jaką metodę leczenia należy wdrożyć u danego pacjenta, tzn. czy zakwalifikować go do leczenia nieoperacyjnego, czy zabiegu chirurgicznego.

Warto dodać, że w celu postawienia odpowiedniej diagnozy lekarz może zlecić także wykonie u chrapiącego pacjenta trójwymiarowej tomografii dróg oddechowych lub rynomanometrii, czyli badania drożności nosa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *