Cukrzyca bez obaw i bez powikłań

 

W trakcie zakończonej właśnie ponad półrocznej kampanii "Cukrzyca bez obaw, cukrzyca bez powikłań" przeszkolono w tym zakresie 1,5 tys. lekarzy.

MISJA LEKARZY RODZINNYCH
Cukrzyca to choroba, w której z powodu braku wydzielanej przez trzustkę insuliny lub niewłaściwej reakcji tkanek na insulinę niebezpiecznie podnosi się poziom cukru we krwi. Wskutek tego ulegają uszkodzeniu ważne dla życia białka.

Podczas kampanii, która trwała od marca, przebadano 70 tys. osób. Udało się wykryć cukrzycę u siedmiu tys. z nich.

"To niewielki procent chorych, ale przeszkolono też 1,5 tysiąca lekarzy. Właśnie lekarze rodzinni mają największe szanse na wczesne rozpoznanie cukrzycy u swoich pacjentów" – mówi ekspert Światowej Organizacji Zdrowia ds. cukrzycy, prof. Jan Tatoń.

By zapobiegać chorobie i skuteczniej ją leczyć, potrzebna jest nie tylko większa wiedza, ale też lepsza organizacja.

"W większości krajów istnieją narodowe programy walki z cukrzycą lub uchwalono odpowiednie ustawy" – podkreśla prof. Tatoń.

CUKRZYCA I JEJ CÓRKI

Cukrzyca to pra-choroba – jest "matką" innych chorób. Połowa przypadków ślepoty i amputacji kończyn to skutki cukrzycy. Podobnie co trzeci zawał i co trzeci przypadek niewydolności nerek. Z 30 miliardów złotych wydawanych w Polsce na zdrowie – 7-8 mld to koszty cukrzycy i jej powikłań.

Konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii prof. Anna Czech szacuje, że o ile w roku 1995 na cukrzycę chorowało na świecie około 125 mln osób, to w roku 2030 liczba ta może przekroczyć 300 mln.

W Polsce rozpoznaną cukrzycę ma około 2 mln osób, drugie tyle może mieć cukrzycę lub stan przedcukrzycowy i o tym nie wiedzieć. Starzenie społeczeństwa, otyłość, niezdrowe żywienie i niewłaściwy styl życia sprzyjają cukrzycy.

Właściwe leczenie pozwala jednak pacjentom żyć długo i zachować dobrą jakość życia. Właściwie leczonej cukrzycy nie trzeba się bać. Oprócz leków pomaga właściwa dieta, systematyczny wysiłek i rezygnacja z alkoholu oraz palenia.

Oczywiście, potrzebny jest dostęp do specjalisty – na razie w Polsce jest tylko około 500 diabetologów, toteż większością chorych zajmują się wyłącznie lekarze rodzinni.

DOBRZE SIĘ ODŻYWIAJ, UPRAWIAJ SPORT
Cukrzycy typu II, która rozwija się zwykle u dorosłych, może w wielu wypadkach zapobiec właściwa dieta i ćwiczenia fizyczne. Typowy objaw cukrzycy to wzmożone pragnienie i wydzielanie moczu oraz utrata masy ciała.  

Źródło: PAP – Nauka w Polsce, Paweł Wernicki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *