• Ruch to podstawa

Dwudziestolatki nie muszą martwić się swoją figurą. Nie znaczy to jednak, że nie powinny poświecić trochę czasu na ruch. Szczególnie jeśli uważają, że ten jeden czy dwa kilogramy to jednak trochę za dużo. Ania Guzowska ze Sztafety Fruttis proponuje jogging, który pozwala utrzymać prawidłową wagę i poprawia samopoczucie. W wolnej chwili wybierz się pobiegać do parku. Nie narzucaj zbyt dużego tempa. Lepiej jeśli pobiegasz pół godzinny wolniej, niż 10 minut szybko – organizm nie zacznie jeszcze spalać tłuszczu – dodaje Marta Chrust – Rożej.

  • Newralgiczne punkty

Po trzydziestce mogą się zacząć pierwsze problemy z sylwetką. Twój brzuszek być może nie jest już super płaski, szczególnie jeśli jesteś już mamą. Zuzanna Radecka za Sztafety Fruttis poleca nieskomplikowany, ale bardzo skuteczny trening – brzuszki. Zacznij od 10 dziennie, codziennie dodając 5 kolejnych, aż dojdziesz do magicznej liczby stu. Już po kilku tygodniach regularnych ćwiczeń zauważych poprawę. Kolejnym problemem trzydziestolatek są bóle mięśni grzbietu – efekt długich godzin spędzonych za biurkiem. Grażyna Prokopek podpowiada jak wzmocnić te mięśnie. Klęknij na kolanach, usiądź na piętach i oprzyj dłonie na karku, wciągnij brzuch, patrz w dół. Robiąc wdech unieś tułów tak, by biodra i barki były w linii prostej, równolegle do podłoża. Utrzymuj łokcie na zewnątrz.  Wróć do pozycji wyjściowej robiąc wydech.  Zacznij od 5 serii, sukcesywnie zwiększając ich liczbę do 10. Ćwicząc regularnie, wzmocnisz mięśnie podtrzymujące kręgosłup, który łatwiej zniesie długie godziny w pozycji siedzącej.

  • Uwaga nogi!

Wraz z wiekiem rośnie ryzyko pojawienia się żylaków. Dlatego po czterdziestce poświeć więcej uwagi swoim nogom. Aby uchronić się przed tą niebezpieczną i nieestetyczną dolegliwością Małgosię Pskit poleca serię prostych i skutecznych ćwiczeń. Połóż się na brzuchu, a brodę oprzyj o dłonie. Ugnij kolana i wyprostuj. Powtórz 30 razy. Możesz założyć na nogi jednokilogramowe obciążniki. Możesz tez położyć się na plecach i oprzeć na rekach. Plecy trzymaj wyprostowane. Prostuj raz jedną, raz druga nogę. Wykonuj po 8 powtórzeń na każda nogę. Świetną gimnastyką, nie tylko dla nóg, będzie pływanie – podpowiada Monika Bejnar ze Sztafety Fruttis. Pływanie korzystnie wpływa na całą sylwetkę, dodatkowo pozwala zrelaksować się po trudnym dniu w pracy.

Sztafeta Fruttis to srebrne medalistki Halowych Mistrzostw Europy w Madrycie w biegu na dystansie 4 x 400 m: Monika Bejnar, Małgorzata Pskit, Anna Guzowska, Zuzanna Radecka, Grażyna Prokopek i Marta Chrust – Rożej. Sponsorem Sztafety Fruttis jest firma Bacha Sp. z o.o., producent deserów jogurtowych Campina Fruttis.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *