Czy podejście do rodzicielstwa kobiet i mężczyzn jest odmienne?

Wraz z postępem technologicznym i daleko idącą cyfryzacją, z którymi mamy do czynienia w ostatnich latach, zmienił się także model rodziny. Popularne niegdyś wielopokoleniowe familie z gromadką dzieci zostały wyparte przez współczesny model 2+1. Zmiany w tym obszarze nie pozostały bez echa również dla modeli wychowawczych.

Co zmieniło się w ostatnich latach?

Przed laty ogólnie przyjętym schematem był model, w którym mama pozostawała z dziećmi w domu i oddawała się ich wychowaniu. Trend feministyczny spowodował jednak, że w tym obszarze nastąpiła diametralna zmiana. Kobiety zdecydowały, że chcą pracować na równi z mężczyznami i na równi z nimi dzielić opiekę nad potomstwem. To nastawienie doprowadziło do przełomu w rodzicielstwie.

Obecnie pracujące matki to nie budząca zdziwienia norma. Dziećmi zajmują się nianie lub przedszkolanki, a rodzice wspólnie dzielą się opieką nad dzieckiem. Takie zmiany spowodowały, że zatarła się różnica między rodzicielstwem matki i ojca. O ile w przeszłości rola mamy była zupełnie odmienna od roli taty, o tyle współcześnie nie ma między nimi znacznej różnicy.

Jak obecnie wygląda wychowanie?

Współcześnie mamy do czynienia z modelem wychowawczym, w którym zarówno ojciec, jak i matka sprawują faktyczną opiekę nad dzieckiem. Oboje uczą potomstwo stawiać pierwsze kroki, jeździć na rowerze czy liczyć. Oczywiście są aspekty, w których nie da się zastąpić mamy. To ona karmi dziecko piersią i śpiewa najpiękniejsze kołysanki. Nie umniejsza to jednak roli taty, który potrafi zaradzić niemowlęcym kolkom czy wspaniale czytać bajki.

Czym różni się rodzicielstwo ojca i matki?

Pomimo tego, że granice między rolą mamy i taty się zatarły, a stosunek do rodzicielstwa się zmienił, wciąż jednak pojawiają się różnice w sposobie wychowania reprezentowanym przez matkę i ojca. Wynika to z ich stosunku do pełnionej roli społecznej. Tata uważa, że powinien stanowić dla dziecka autorytet, a mama chciałaby być wybawicielką z opresji.

Za takim przekonaniem wciąż przemawia stereotyp, który pozostaje mocno zakorzeniony w naszej kulturze. Jak będzie się to kształtować w kolejnych latach? Czas pokaże, możemy jednak przypuszczać, że granica między rolą mamy i taty będzie zacierać się coraz bardziej.

BabyMama.pl to miejsce stworzone przez kobiety dla kobiet. Sklep oferuje wszystko, czego możesz potrzebować kobieta w ciąży, w czasie porodu, oraz po narodzinach dziecka. Najnowsze gadżety, ulubione produkty, atrakcyjne akcesoria – kompletna wyprawka dla dziecka. Zapraszamy! www.babymama.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *