Czy rower górski jest odpowiedni dla kobiety?

Czy rower górski jest odpowiedni dla kobiety? Rower górski jest uniwersalnym pojazdem, dzięki któremu dotrzemy praktycznie w każde miejsce. Czy będzie on dobrym wyborem dla kobiety? Czym cechuje się rower MTB? Jakie korzyści będzie miała dama korzystająca z takiego środka transportu?

Rower górski czyli MTB

Rower górski (ang. MTB, Mountain Terrain Bike) – tak nazywamy rower do jazdy w trudnym terenie. Dzięki niemu dostaniemy się tam, gdzie utknie rower trekingowy czy szosowy, np. ścieżki, szlaki leśne, tory przeszkód.

Porównując górala do roweru szosowego czy trekingowego, rower MTB jest cięższy – dzięki temu konstrukcja jest wytrzymalsza. Komfort jazdy jest zwykle poprawiony dzięki zastosowaniu amortyzatorów, które także dokładają więcej ciężaru do masy roweru. Najczęściej zakłada się je na:

  • ramie
  • widelcu
  • sztycy siodełka

Rower uniwersalny

MTB jest rowerem uniwersalnym. Dlaczego? Bo poradzi sobie znakomicie w każdym terenie. Rowerem szosowym czy miejskim nie zjedziemy z drogi asfaltowej na leśny trakt a rowerem górskim owszem.

Wystarczy nam jeden pojazd, aby przemieszczać się wszędzie. Jest to spora oszczędność pieniędzy, a dodatkowo nie będziemy zagracali niepotrzebnie miejsca w garażu kilkoma rowerami.

Szybka zmiana trasy

Koła w rowerach górskich są szersze niż w modelach szosowych bądź trekingowych. W zależności od potrzeb możemy dobrać oponę o bieżniku gładkim – gdy będziemy chcieli szybko i skutecznie poruszać się po drogach asfaltowych będzie to najlepszy wybór. W trudnym terenie dobrze będzie się przerzucić na oponę o bieżniku głębokim.

Wygoda jazdy na MTB

MTB jest wygodny. Dzięki zastosowanym amortyzatorom jazda nawet w trudnym terenie jest przyjemna. W porównaniu do roweru szosowego, gdzie nie ma amortyzatorów, to jazda po asfalcie jest bajecznie zdrowa dla naszych nadgarstków – które strasznie cierpią nawet od najmniejszych nierówności, gdy jedziemy szosówką.

Trudniej o wypadek podczas jazdy rowerem górskim, gdy na szosowym wystarczy czasami mały kamyczek do tego, aby zaliczyć poważny upadek.

Zdrowie a rower górski?

Jedną z największych korzyści jazdy na rowerze górskim jest dbałość o swoje zdrowie. Szczególnie ruch jest potrzebny, jeśli prowadzimy siedzący tryb życia czy gdy jesteśmy zmuszeni, spędzać dużo czasu siedząc, np. gdy pracujemy przy komputerze.

Nasz kręgosłup będzie nam bardzo wdzięczny za każdą rowerową przejażdżkę. Wzmocnimy nasze ciało oraz nasz układ odpornościowy co sprawi, że nie będziemy już tak często chorować (a może wcale?).

Odchudzanie na MTB

Jeśli pragniemy zrzucić parę kilo to jazda rowerem MTB będzie dla nas idealnym narzędziem w drodze do tego celu. Najlepszą formą redukcji tkanki tłuszczowej jest aktywność aerobowa (tlenowa), czyli jest to: bieg, pływanie, taniec i właśnie jazda rowerem.

Także regularne treningi rowerowe przyczynią się do tego, że zdobędziemy szczupłą, zgrabną sylwetkę. Co więcej, nie będziemy tracić kilogramów tylko podczas samego treningu, ale ćwicząc regularnie, nasza przemiana materii ulegnie przyśpieszeniu, co sprawi, że waga będzie spadała przez cały czas.

Jędrne ciało a jazda na rowerze?

Jeżdżąc góralem, zafundujemy sobie jędrne, seksowne ciało. Szczególnie istotne jest to, że mamy możliwość jazdy w trudnym terenie gdzie mocniej będą zaangażowane w pracę mięśnie nóg. Sprawi to, że wyrobimy sobie zgrabne nogi i tyłek. Dlatego tak często można spotkać kolarki o zdrowej, ładnej, estetycznej sylwetce.

Uśmiech na twarzy

Aktywność fizyczna taka jak jazda rowerem MTB sprawi, że już na stałe zagości na naszej twarzy uśmiech. Dlaczego? Podczas przemieszczania się własnym, ekologicznym pojazdem w naszym organizmie wzrośnie produkcja hormonu szczęścia – endorfiny.

Dzięki temu będziemy mieli coraz częściej rewelacyjny nastrój. Dobry samopoczucie i humor jest tym, o co warto dbać, aby żyło się nam lepiej.

Rower na redukcję stresu

Ludzie, którzy się mniej stresują, żyją dłużej – jest to udowodniony fakt naukowy. Fenomenalną formą radzenia sobie z „negatywnymi emocjami” jest ruch! Możemy wyładować zgromadzoną frustracje na szefa, po prostu mocniej kręcąc nogami podczas jazdy na rowerze.

Z pewnością po przejażdżce poczujemy się spokojniejsi i odprężeni. Wskoczenie pod prysznic i zjedzenie czegoś dobrego po powrocie z wycieczki tylko umocni w nas dobrostan.

Styl i moda? Rower zawsze w modzie

Aktualnie jest ogromny wybór rowerów górskich. Producenci zadbali o to, by były one atrakcyjne dla płci pięknej i dzięki temu można kupić bardzo ciekawie zaprojektowane rowery przeznaczone typowo dla kobiet. Stylowy rower będzie znakomitym dodatkiem do naszego wizerunku.

Można go potraktować jak dobrze dobraną torebkę do ubrania. Ruch jest trendy, dlatego zyskamy w oczach społeczeństwa, poruszając się rowerem.

Ekologia ważna zawsze

W czasach gdy atakuje nas smog, możemy z nim walczyć za pomocą rowerów. Dzięki nim nie będziemy przyczyniać się do zanieczyszczania Ziemi. Jest to po prostu etyczne zachowanie. Przyczynimy się też do zmniejszenia wytwarzanego hałasu, który wpływa negatywnie na zwierzęta, ale też na nas – z czego bardzo często nie zdajemy sobie sprawy.

Darmowy środek transportu

Jak mawiał Cyceron: „Oszczędność to wielki dochód”. Mając rower górski, możemy wygodnie dojeżdżać do pracy i zaoszczędzić na paliwie czy biletach używanych w komunikacji miejskiej. Zebrane pieniądze będziemy mogli wydać na nowy bidon lub wypad do kina.

Jeśli mieszkamy w dużym mieście, które często jest zakorkowane, to zyskamy sporo czasu i oszczędzimy sobie zszarganych nerwów, poruszając się ścieżkami rowerowymi.

Zwiedzanie ciekawych miejsc

Rowerem górskim wjedziemy w trudno dostępne miejsca, gdzie nie mielibyśmy możliwości dotrzeć np. samochodem. Daje nam to możliwość zwiedzenia nowych, ciekawych obszarów.

Jeśli intrygują nas nowości lub lubimy podróżować, to rower górski zapewni nam wiele atrakcji niedostępnych dla zwykłych śmiertelników. MTB jest też bardzo dobrym środkiem transportu dla fotografa, który chce robić zdjęcia w niecodziennych rejonach.

Czy rower górski jest odpowiedni dla kobiety?

Sami musimy sobie odpowiedzieć na pytanie: „Czy rower górski jest odpowiedni dla kobiety?”. Ten tekst ukazuje, jakie zyski ma kobieta, korzystająca z takiego środka transportu:

Dzięki niemu będzie mogła podróżować po każdej nawierzchni  czy to asfalt, czy leśna ścieżka. Wygodna jazda sprawi, że wycieczki rowerowe dostarczą jej wiele frajdy. Będzie mogła zrzucić kilka kilo, ujędrnić ciało oraz wpłynąć pozytywnie na swoje zdrowie.

Dobry humor i redukcja stresu sprawią, że jej życie będzie szczęśliwsze. Rower górski będzie fantastycznym dodatkiem do jej wizerunku, jednocześnie będzie miała satysfakcję, że dba o środowisko, redukując poziom zanieczyszczeń i hałasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *