Lekarze w artykule opublikowanym przez "British Medical Journal" ostrzegają, że kobiety, które dopiero po 35 roku życia decydują się na urodzenie dziecka, narażają na niebezpieczeństwo zdrowie swoje i dziecka, zakłócając rytm zegara biologicznego.

Najlepiej, jeżeli kobieta urodzi dzieci między 20. a 35. rokiem życia. Po ukończeniu 35. roku życia często pojawiają się problemy z płodnością, które nasilają się po czterdziestce.

U kobiet, które późno podejmują decyzję o macierzyństwie częściej doświadczają poronień, ciąży pozamacicznej czy też wcześniejszego porodu. Częściej też pojawiają się wady płodu, zachodzi większe ryzyko, że dziecko urodzi się martwe lub też umrze zaraz po porodzie.

U kobiet tych często występuje bardzo wysokie ciśnienie krwi w czasie ciąży, bardziej narażone są na otyłość, zapalenie stawów, depresję, raka czy zawał serca. Rozwiązanie następuje częściej przez cesarskie cięcie.

Wiek ojca może mieć również wpływ na stan zdrowia dziecka. Dzieci starszych ojców mogą cierpieć na schizofrenię i zaburzenia genetyczne. Ostrzeżenia te wysuwają lekarze w artykule opublikowanym przez "British Medical Journal".

Źródło: (PAP) 2005-10-11

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *