Parę lat temu z wielkim hukiem powróciła moda na bycie fit (fit lifestyle). Do łask wróciły pełnowartościowe posiłki, woda zamiast soków i  rozpisany plan treningowy, a siłownie nagle wypełniły się po brzegi. Kiedy rozpoczyna się swoją przygodę ze sportem dobrej jakości obuwie nie jest rzeczą najistotniejszą. Liczy się wtedy zapał , chęci i determinacja. Jednak z czasem przychodzi myśl, że warto by było zastąpić stare trampki nowymi, średnio profesjonalnymi butami do treningu.

Natłok modeli, marek, kolorów…

Idąc do sklepu z zamiarem kupna butów sportowych należy najpierw odrobić lekcje, tzn. zrobić internetowy research. Przede wszystkim warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jakich butów się poszukuje, do jakiego rodzaju treningów, maksymalny koszt i tak dalej. Niektórzy opierają swoją wiedzę i opinię na internetowych forach dyskusyjnych, jednakże należy być ostrożnym i zachować lekki dystans.

2.bieganie-mivo-erodzina

Jak wybierać buty sportowe?

Często podczas kupowania obuwia sportowego zapominamy o podstawowych zasadach dotyczących mierzenie obuwia. Po pierwsze należy pamiętać o mierzeniu buta w skarpecie, w której będzie się ćwiczyć. Zaleca się mierzenie butów sportowych w godzinach popołudniowych, kiedy stopy są lekko napuchnięte. Następnie uwaga powinna być skierowana na tył buta, czyli piętę. Powinna być ona unieruchomiona, jednak nie ściśnięta. But nie powinien jej uciskać, ponieważ podczas treningów może prowadzić to do powstawania kontuzji. Część przednia buta sportowego musi być przestrzenna, to znaczy palce u stóp muszą czuć się swobodnie.

Jedną z zasad często pomijanych przez klientki jest łatwość zakładania obuwia sportowego. Kobiety przyzwyczajone są do męczenia się podczas wkładania niektórych par butów, dlatego też nie zwracają też na to uwagi i w tym wypadku. Buty sportowe muszą być wygodne i dopasowane od pierwszego włożenia, ponieważ dobrej jakości nie rozciągają się, więc nie ma szans na „rozchodzenie ich” po jakimś czasie użytkowania.

Następnym punktem jest podeszwa. Koniecznie musi być ona elastyczna i przystosowana do rodzaju powierzchni, na której będzie się ćwiczyć (siłownia czy świeże powietrze). Ponadto podczas wyboru butów sportowych warto dowiedzieć się o nowych technologiach zastosowanych podczas wyrobu butów. Wysokiej jakości buty sportowe posiadają inteligentny system oddychania, który pozwala na więcej podczas treningu, zachowując stopę w stanie świeżości. Podczas wysiłku fizycznego zarówno ciało, jak i stopy wytwarzają więcej ciepła. Powoduje to wydzielanie potu, który nie wentylowany wewnątrz buta naraża skórę na powstawanie odparzeń i odcisków. But sportowy musi swobodnie przepuszczać powietrze do wewnątrz i na zewnątrz.

Topowe marki

Każda z wiodących marek sportowych posiada swoje flagowe produkty, które są idealnym kompanem do długich treningów siłowych czy cardio. Jedną z najpopularniejszych marek wśród początkujących sportowców jest Nike, ze względu na dobrą renomę, a także jakość produktów. Dodatkowym atutem jest zawsze modny design i przystępna cena, w porównaniu do wysokiej jakości użytych materiałów podczas wyrobu. Wszystkie modele butów sportowych Nike przeznaczonych do treningów posiadają elastyczną podeszwę i oddychający materiał, dzięki czemu są one lekkie, przez co nie odczuwa się ich obecności nawet podczas intensywnych treningów.

Damskie buty do biegania

Jeśli chodzi o biegaczy, to najważniejszy element wyposażenia. Profesjonaliści i lekarze ostrzegają przed bieganiem w niedostosowanym do tej czynności obuwiu, ponieważ brak wiedzy może skutkować urazami stóp, kolan i stawów, a w najgorszym wypadku urazem kręgosłupa.

Buty należy wybierać według rodzaju powierzchni, po której planuje się biegać. Większość ludzi biega w mieście, czyli na twardej powierzchni. Buty na asfalt muszą posiadać płaski bieżnik i dobrze wyczuwalną amortyzację, która będzie chronić przed urazami związanymi z otarciami okostnych. Biegacze wybierający nawierzchnię miękką, czyli szlaki leśne, polne drogi muszą wybrać model butów z bieżnikiem o dużej przyczepności. Najlepiej szukać ich wśród butów do trail runningu.

Dla osób niezdecydowanych powstała osobna kategoria, czyli buty uniwersalne. Posiadają one w sobie cechy dwóch pierwszych rodzajów butów, zostawiając otwarte możliwości zmian treningowych.

Wybór butów według typu stopy

Każdy człowiek chodząc stawia stopę w inny sposób. Istnieją jednak kategorie dopasowujące styl przenoszenia ciężaru ciała podczas chodzenia, do odpowiedniego rodzaju butów. W pierwszej kategorii znajdują się osoby przenoszące ciężar ciała równomiernie, następnie osoby przenoszące ciężar ciała do wewnątrz i na zewnątrz. Dobry dobór butów według tych grup zapobiega  powstawaniu urazów i uczucia „ciężkiej stopy” podczas biegu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *