Jak dbać o wyroby skórzane?

Ponadczasowa, piękna i elegancka. Skóra sprawdza się w każdej okazji – w zależności od kreacji można uczynić stylizację szykowną i klasyczną lub swobodną, rockową. Nadaje się zarówno na wyjątkowe okazje, jak i na imprezy, weekendowe wyjazdy czy spotkania biznesowe. Jak dbać o wyroby skórzane, by zachowały swój piękny wygląd i służyły przez lata? Czy do każdego rodzaju skóry możemy użyć takich samych produktów?

Jak pielęgnować produkty ze skóry? 

Jakie produkty z tego materiału nosimy najczęściej? Zdecydowanie najpopularniejsze są skórzane kurtki – „ramoneski” nie wychodzą z mody od kilku dobrych sezonów i królują w kolekcjach wielkich projektantów. Nosimy je na każdą okazję: do pracy, wieczorne spotkanie ze znajomymi, wiosenny spacer, letnią imprezę czy koncert. Kurki skórzane wymagają szczególnej pielęgnacji;  wiele zależy od rodzaju skóry, z którego zostały wykonane. Zanim postanowimy własnoręcznie wyczyścić zabrudzenia lub plamy, poprośmy o pomoc sprzedawcę: na pewno doradzi on najlepszy sposób pielęgnacji zakupu i podpowie, jaki środek sprawdzi się w jego przypadku.

Skóra bywa materiałem niezwykle kapryśnym i nie zawsze pomoże jej czyszczenie za pomocą lekko wilgotnej ściereczki. Choć np. bydlęca skóra jest najbardziej wytrzymałym surowcem,  stosowana jest głównie do produkcji ramonesek oraz ubioru motocyklowego i dlatego też wymaga wyjątkowej troski. Należy odpowiednio zabezpieczyć ją przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi, takimi jak wilgoć, śnieg, wysoka temperatura czy promienie słoneczne. Skórzana kurtka na motocykl wymaga impregnacji – można pokryć ją np. impregnatem w aerozolu, specjalnymi tłuszczami, olejami do skór lub oil protectorami. Te preparaty sprawdzą się także w przypadku produktów skórzanych, których używamy na co dzień: przedłużą one żywotność materiału, pokryją je wodoodporną warstwą i ochronią kolor przed płowieniem czy odbarwieniami. Jeśli kurtka jest bardzo brudna, najlepiej zanieść ją do pralni chemicznej – dzięki temu unikniemy zagrożenia, że „domowe sposoby” ją zniszczą.

torebka-skorzana-erodzina

Jeśli nawet złapie nas wiosenna ulewa, skórzaną kurtkę można uratować. Konieczne jest jednak jej odpowiednie wysuszenie: należy pozwolić jej obeschnąć w naturalny sposób, nie można go przyspieszać. Jeśli położymy ją blisko kaloryfera lub innego źródła ciepła, możemy spowodować nieodwracalne szkody – skórzana kurtka stanie się twarda i straci swój połysk. Kiedy już będzie całkowicie sucha, należy użyć odpowiedniego kremu, który zabezpieczy ją przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych. Można ją również lekko natłuścić, ale w tej kwestii należy zachować ostrożność. Z jednej strony impregnacja tłuszczowa zabezpiecza produkty przed wilgocią, ale i może zmienić kolor skórzanej kurtki nawet o 2-3 tony!

ABC pielęgnacji skórzanych wyrobów 

Drugim niezwykle popularnym wyrobem w naszej szafie są skórzane torby – w przypadku kobiet są to zarówno duże, pojemne torebki na co dzień, jak i wizytowe puzderka czy kopertówki. Panowie zaś częściej wybierają aktówki, torby podróżne lub te w stylu vintage. Nosimy je zarówno zimą, jak i na wiosnę czy w lecie, więc i one wymagają kompleksowej pielęgnacji. Skórzane torebki należy co jakiś czas odświeżać i czyścić: pierwszym krokiem jest ich dokładne odkurzenie, a następnie przemycie wodą z niewielką ilością octu. Skóry nie można jednak przemoczyć; delikatne przeciągnięcie lekko wilgotną ściereczką powinno wystarczyć. Drobne ryski na jasnych torebkach z łatwością wyczyścimy miękką gumką, nawet tą z ołówka. Tak odświeżona torebka potrzebuje jeszcze użycia środka do impregnacji – może być to zarówno profesjonalny produkt, jak i gliceryna czy olejek rycynowy.

Trzecim rodzajem są skórzane buty – choć bywają one dość sporym wydatkiem, są niezwykle efektowne i eleganckie. Nie można także zapomnieć o galanterii skórzanej, czyli portfelach, paskach i rękawiczkach wykonanych z tego materiału. W przypadku obuwia oraz dodatków należy zrezygnować ze wszelkiego rodzaju past samonabłyszczających (mają bardzo zły wpływ na skórę, sklejają jej pory, a w konsekwencji skracają ich żywotność). By zapewnić piękny wygląd butom i dodatkom ze skóry, lepiej jest sięgnąć po pastę, ściereczkę, wosk lub wazelinę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *