Diabetologia – ABC Pielęgnacji stóp – ćwiczenia

Ćwiczenia wzmacniają mięśnie stopy, powodują lepsze ukrwienie, a tym samym rozgrzewają stopy. Jeżeli ćwiczenia wykonujemy na siedząco – nie opieramy pleców. Jeżeli czujemy się niepewnie trzymamy się siedzenia krzesła.

  • Oto kilka prostych propozycji:
  1. Podnoszenie chusteczki, które wspomaga ruchomość palców – Podkurczamy palce stóp, krótko wytrzymujemy, następnie prostujemy palce. Powtarzamy sześć razy. Następnie palcami stóp podnosimy chusteczkę z podłogi i znowu wypuszczamy – 10 razy prawą i lewą stopą. Dla bardziej zaawansowanych polecamy podnoszenie palcami ołówka. Ćwiczenie wykonujemy na siedząco.
  2. Kółeczka, które pozwalają zachować dobrą ruchomość stawów – Ćwiczenia można wykonywać na siedząco lub na stojąco: opieramy stopę na palcach i piętę wykonujemy ruch okrężne, 10 razy każdą piętą na zewnątrz i 10 razy do wewnątrz. To samo ćwiczenie powtarzamy opierając piętę na podłodze, a ruchy okrężne wykonujemy przodostopiem.
  3. Ćwiczenie z piłką – Siadamy na podłodze z lekko zgiętymi nogami w kolanach, ręce podparte z boku ciała, lekko ku tyłowi. Stopami przesuwamy średniej wielkości piłkę do przodu i znowu do tyłu. Powtarzamy 15 razy.
  4. Ćwiczenie "fortepianowe“ – wzmacnia ścięgno Achillesa – Zaczynając od dużego palca, po kolei dotykamy mocno kolejnymi palcami podłogi, tak jak przy grze na fortepianie. Następnie dłonią silnie głaszczemy okolicę od pięty w kierunku łydki. Powtarzamy 10 razy.
  5. Rozciąganie ścięgien i mięśni – Na siedząco wyciągamy nogi do przodu i zginamy. Powtarzamy 10 razy. Następnie zginamy grzbietowo stopy i prostujemy. Również powtarzamy 10 razy.
  6. Ćwiczenie rozluźniające – Siadamy na niskim stołeczku i przyciągamy jedną stopę do ciała. Obiema dłońmi ujmujemy okolicę kostki i wstrząsamy. Rozluźniamy mięśnie stopy. Powtarzamy 5 razy.

Oczywiście zalecane jest chodzenie na palcach lub na piętach. Pamiętajmy, aby przed ćwiczeniami sprawdzić, czy nic nie leży na podłodze. Osoby z zaawansowaną neuropatią cukrzycową powinny ćwiczyć na siedząco lub pod kontrolą osób towarzyszących.

Życzę przyjemnych ćwiczeń.

dr M. Gałęcka, Powszechny Program Profilaktyczny "Zdrowe Nogi"
nagroda: 5 balsamów odświeżających do stóp dla suchej skóry

Przeznaczony do codziennej pielęgnacji. Zawiera naturalne olejki eteryczne z lawendy, rozmarynu i tymianku. Zawartość mentolu daje przyjemne uczucie odprężenia i świeżości, łagodzi świąd skóry. Regularne zastosowanie balsamu zapobiega grzybicy, poceniu się, pieczeniu i uczuciu zmęczenia stóp. Skóra staje się miękka i jedwabista.

Źródło: miesięcznik "Diabetyk" www.zdrowe-nogi.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *