Diabetologia – Ciepłe stopy nawet zimą

  • Jednakże są sposoby, które pozwalają, aby zadbać o stopy i nie dopuścić do ich przemarznięcia.
  1. Należy nosić odpowiednie ciepłe obuwie, koniecznie zwrócić uwagę, aby nie było za ciasne. Pamiętajmy o dzieciach, u których stopa rośnie szybko.
  2. Buty zimowe powinny być noszone tylko na zewnątrz. Najczęściej popełnianym grzechem jest noszenie zimowego obuwia w pracy. Jeżeli planujemy pobyt w pomieszczeniu i mamy taką możliwość – zmieniamy obuwie na lekkie. Jeżeli ponosimy kozaki przez osiem godzin w temperaturze pokojowej – nie nadają się one do noszenia na dworze i przestają być "ciepłe".
  3. Nie pożyczamy obuwia, buty narciarskie powinny być odpowiednio dezynfekowane specjalnymi środkami chroniącymi przed grzybicą.
  4. Skarpetki lub rajstopy powinny być codziennie zmieniane. Skarpety wełniane pierzemy w letniej wodzie z dodatkiem odpowiednich środków piorących. Jeżeli się sfilcują nie grzeją i nie wchłaniają potu. Najlepsze są skarpety lub rajstopy z bawełny.
  5. Stopy należy codziennie smarować kremami specjalistycznymi do stóp, które nawilżają, natłuszczają, chronią przed nadmierną potliwością i grzybicą. Doskonałym kremem do stóp przeznaczonym dla diabetyków jest GEHWOL Krem Lipidro lub Krem w piance Allpresan 3. Wypielęgnowana skóra stóp jest mniej wrażliwa na tworzenie się modzeli i nagniotków oraz na zakażenie grzybicze. Kremy rozgrzewające zawierające paprykę i imbir mogą być stosowane tylko w przypadku pewności zachowanej ciągłości skóry. Kąpiele rozgrzewające stóp nie są wskazane dla diabetyków. Jednakże uważam, że osoby młode, chorujące na cukrzycę krócej, niż 10 lat, które cierpią z powodu zimnych stóp mogą po konsultacji z lekarzem prowadzącym i dokładnym obejrzeniu stóp również z kąpieli skorzystać. Bardzo wskazane są kąpiele z dodatkiem soli GEHWOL ziołowej lub lawendowej. Nie zapominamy o regularnych wizytach w gabinetach specjalistycznej pielęgnacji stóp.
  6. Zimą nie należy zapominać o ruchu, który wzmaga krążenie krwi i pobudza pompę mięśniową. Doskonała jest również gimnastyka samych stóp, niezastąpiona w przypadku osób niewychodzących z domu, a nawet leżących.
  7. Bardzo dobre efekty daje masaż stóp wykonany przez specjalistę, połączony z akupresurą. Jeżeli to niemożliwe pomaga nawet pocieranie stopy o stopę.
  8. Osoby uprawiające sporty zimowe powinny chronić stopy używając Kremu do stóp GEHWOL Extra, który chroni aktywne stopy przed odmrożeniami i otarciami.

Życzę Państwu zawsze ciepłych stóp – dr Mirosława Gałęcka, Powszechny Program Profilaktyczny "Zdrowe Nogi".

Źródło: miesięcznik "Diabetyk", www.zdrowe-nogi.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *