Diabetologia – Jak rozpoznać dobry gabinet pielęgnacji stóp

 • Wchodząc do gabinetu kosmetycznego, w którym chcemy poddać się specjalistycznej pielęgnacji stóp warto sprawdzić:
 1. Czy osoba wykonująca zabieg w obrębie stóp ukończyła odpowiednie szkoły, kursy, uzupełniające szkolenia – Powszechny Program Profilaktyczny "Zdrowe Nogi” organizuje szkolenia dostarczające wiedzę medyczną z zakresu: diabetologii, dermatologii, ortopedii i flebologii. Organizowane są też pokazy poszczególnych zabiegów kosmetycznych: nakładania klamry na wrastający paznokieć czy rekonstrukcji płytki paznokcia. Przejrzyj dyplomy wiszące na ścianie gabinetu.
 2. Zapytaj o szatnię dla klientów. Standardem i w dobrym tonie jest to, by zaproponowano klientowi przebranie się w miękki, czysty szlafrok, dzięki czemu nie będziesz się bała o zabrudzenie odzieży wyjściowej. Klient powinien też dostać jednorazowe klapki, w których może chodzić po gabinecie.
 3. Poproś o pokazanie kabiny, w której przeprowadzane są zabiegi. Nowoczesny gabinet kosmetyczny nie pozwoli sobie, by podczas zabiegu przerwać ciągłość skóry pacjenta, czyli po prostu doprowadzić do krwawienia! Zapytaj o frezarkę, czyli urządzenie do bezpiecznego usuwania zbędnego naskórka na stopach. Wykwalifikowany specjalista, który pracuje z frezarką nie jest w stanie uszkodzić skóry, czyli przerwać jej ciągłości. Omega, czyli nożyk z żyletką do skrawania zbędnej skóry nie jest wyznacznikiem nowoczesnej kosmetyki – tym urządzeniem skaleczyć klienta jest bardzo prosto. Dlaczego frezarka? Ponieważ w pracy tego urządzenia wykorzystywane są frezy jednorazowego użytku. Możesz poprosić kosmetyczkę, by przy tobie wyciągnęła frez z opakowania, a po zabiegu wyrzuciła do kosza na śmieci.
 4. Spójrz czy w pomieszczeniu jest czysto i porządnie. W wysokiej klasy gabinecie znajdziesz specjalne szafki z lampą UV, w których przechowywane są wydezynfekowane narzędzia, przygotowane do zabiegu. Włączona lampa UV gwarantuje długotrwałe przechowywanie poprzednio wyjałowionych.
 5. Jeśli w czasie zabiegu wykorzystywane są np. frezy, cążki wielorazowego użytku, zapytaj o sposoby oczyszczania narzędzi. Prawdziwym wzorem są gabinety wyposażone w autoklawy. Urządzenia te sterylizują narzędzia pod wpływem działania wysokiej temperatury i ciśnienia. Gabinety, które nie mają autoklawu powinny poszukać gabinetu chirurgicznego lub stomatologicznego, w którym mogłyby korzystać z niego. Autoklawy są bowiem bardzo drogie. Łatwiej dostępne jest urządzenie o nazwie Elmasonic. Zapewnia on podstawową dezynfekcję narzędzi za pomocą ultradźwięków i specjalnego płynu dezynfekującego. Tak zwane sterylizatory kulkowe nie zapewniają skutecznego i całkowicie bezpiecznego oczyszczenia używanych narzędzi.
 6. Podczas zabiegu pedicure stopa stale powinna być dezynfekowana specjalnymi płynami (np. Gehwol Lotion).
 7. Dobrze wyposażony gabinet powinien mieć minimum trzy komplety narzędzi do manicure i pedicure. Podstawowy komplet składa się z: cążek do skórek, cążek do paznokci, cęgów do paznokci, pilnika kątowego, sondy chirurgicznej, pilnika ze szkła kryształowego, frezów diamentowych (diamentowych pozostałych).
 8. Zobacz czy do pojemnika, w którym masz moczyć stopy została włożona folia jednorazowa. Takie zabezpieczenie eliminuje prawie do zera ryzyko zakażenia grzybicą.
 9. Ważne jest też czy kosmetyczka pracuje w rękawiczkach jednorazowych. Zasada prosta, ale nie w każdym gabinecie przestrzegana. A przecież dotykanie i praca ze stopą po grzybicy czy zaatakowaną przez grzybicę stwarza możliwość zakażenia: grzybica jest chorobą zakaźną. Doświadczona, wyedukowana kosmetyczka założy też maseczkę na twarz, chroniąc się przed wdychaniem pyłu powstałego na skutek frezowania stopy.
 10. Dobry gabinet poznasz też po tym, czy podawana jest w nim dobra kawa. Służby sanitarne kontrolujące gabinety wymagają też, by na wyposażeniu lokalu była zmywarka do naczyń.

Źródło: Zdrowe Nogi nr 6

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *