Jeżeli masz fioła na punkcie swojej sylwetki i jesteś bardzo szczupła – zaprzestań wszystkich diet i przytyj, choćby niewiele. W przeciwnym razie rosnący brzuch spowoduje, że będziesz się strasznie chwiać, nie daj Boże na większym wietrze. A tak serio, to niskokaloryczna, uboga w witaminy, białko, sole mineralne, dieta nie pozwoli na zgromadzenie odpowiedniej dla prawidłowego rozwoju bajbuska tkanki tłuszczowej, ba jej brak może spowodować zaburzenia hormonalne i problemy z zajściem w ciążę.

Jeżeli natomiast masz dużą nadwagę, powinnaś schudnąć – zmień tryb życia, gimnastykuj się, zmodyfikuj dietę, jednakże unikaj drastycznych sposobów na schudnięcie, jak np. głodówki, bo, jak wyżej, mogłyby to zaburzyć równowagę hormonalną i w skrajnych przypadkach zahamować owulację. Ponadto kobietom otyłym grozi w ciąży więcej komplikacji (nadciśnienie, cukrzyca, ryzyko przedwczesnego lub operacyjnego porodu).

Powinnaś również wyeliminować wszelkie substancje szkodliwe takie jak nikotyna – rzuć palenie, alkohol! Jeżeli cierpisz na jakąś przewlekłą chorobę i w sposób ciągły przyjmujesz jakieś leki, problem ich ewentualnego odstawienia przedyskutuj ze swoim lekarzem lub zapytaj naszego specjalisty .

O ile prawidłowo się odżywiasz, nie powinnaś również przed zajściem w ciążę przyjmować żadnych witamin (nadmiar niektórych z nich może być szkodliwy), oprócz kwasu foliowego. Przyjmowanie tego preparatu (jest to witamina z grupy B) w okresie poprzedzającym zajście w ciążę (3 miesiące), a także w pierwszych trzech miesiącach ciąży, gdy kształtują się wszystkie organy, zapobiega powstawaniu wad wrodzonych centralnego układu nerwowego u dzieci (np. rozszczep kręgosłupa, wodogłowie). Kwas foliowy jest dostępny w aptekach bez recepty. Powinnaś brać 0,4 mg kwasu foliowego dziennie. Preparat może zażywać również Twój partner. Zadbaj również o to, aby Twoja dieta była bogata w żelazo, cynk i mangan, ponieważ niedobory tych pierwiastków mogą być przyczyną zaburzeń płodności. Pamiętaj również, że niedobory magnezu w organizmie matki powodują niedobory magnezu w organizmie rosnącego w niej dziecka, niekorzystnie wpływając na rozwój jego narządów, zwłaszcza układu nerwowego. Prawidłowe funkcjonowanie łożyska również determinuje obecność magnezu. Warto więc jego niedobory pokryć już przed ciążą.

A więc przyszła mamo, Twoja dieta powinna być bardzo zróżnicowana i bogata w witaminy oraz składniki mineralne, powinna zawierać jak najwięcej świeżych, mało przetworzonych produktów.

Jeden komentarz

  1. ak we wszystkim – optimum jest najlepszym rozwiazaniem 🙂 przed i w trakcie ciazy szperam w necie w poszukiwaniu jadlospisow specjalnie dla ciezarnych, stronka swiadome macierzynstwo ostatnio na tapecie:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *