Dobrobyt może być sprzymierzeńcem raka macicy

Największy odsetek zachorowań na raka śluzówki macicy (tzw. endometrium) odnotowuje się w krajach wysoko rozwiniętych, np. USA i Luksemburgu. Dlatego naukowcy podejrzewają, że jest to schorzenie związane z dobrobytem i jego zdrowotnymi konsekwencjami, np. otyłością.

Zainspirowana tą hipotezą dr Rocío Montejo z Publicznego Uniwersytetu w Navarry analizowała czynniki, które mogą sprzyjać rakowi endometrium w grupie 235 kobiet z hiszpańskiej miejscowości Navarre. Warto tu wspomnieć, że pod względem liczby zachorowań na raka śluzówki macicy Hiszpania plasuje się pośrodku światowej listy.

Wśród uczestniczek badania, o którym informuje serwis internetowy "EurekAlert", znalazło się 48 kobiet z rakiem endometrium i 187 zdrowych kobiet. Pacjentki liczyły sobie od 44 do 87 lat.

Dane do analizy zebrano za pomocą kwestionariusza. Uwzględniono w nich takie czynniki, jak rodzaj diety, nawyki żywieniowe, picie kawy, palenie papierosów czy rodzinną historię zachorowań na raka macicy.

Okazało się, że  ryzyko zachorowania na raka endometrium było wyższe u kobiet otyłych, z wysokim poziomem cholesterolu oraz cukrzycą typu 2. Bardziej narażone na ten nowotwór były też kobiety z zaburzeniami czynności tarczycy oraz historią raka endometrium w rodzinie.

Spożywanie dużych ilości tłuszczów zwierzęcych, ryb – wędzonych i chudych czy ostryg – miało związek z wyższym ryzykiem raka śluzówki macicy. Z kolei dieta bogata w warzywa, tłuste ryby, ośmiornice i alfa-karoten obniżała to ryzyko.

Co ciekawe, kobiety palące papierosy miały mniejsze prawdopodobieństwo zachorowania na raka macicy. Jak podejrzewa
Montejo, może to wynikać z faktu, że palenie obniża poziom żeńskich hormonów płciowych – estrogenów. Badaczka przypomina jednak, że z tej samej przyczyny palaczki częściej cierpią na osteoporozę i wcześniej przekwitają. Palenie sprzyja ponadto wielu innym nowotworom złośliwym, jak również chorobom serca.

    Do innych czynników, które obniżają ryzyko raka endometrium, Montejo zaliczyła m.in. urodzenie przynajmniej jednego dziecka oraz picie dużych ilości kawy.

Źródło: (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *