PRZEKWITA 6 MILIONÓW POLSKICH KOBIET
Rzecznikiem kampanii została 52-letnia Grażyna Szapołowska. Aktorka przeszła menopauzę kilka lat temu i nie straciła nic ze swej atrakcyjności. Wciąż uznawana jest za jedną z najpiękniejszych polskich aktorek. Imponuje Polkom także energią i sukcesami zawodowymi – mówią organizatorzy.

"Do menopauzy, czyli zaniku miesiączkowania, dochodzi wskutek spadku stężenia hormonów żeńskich w organizmie, zazwyczaj w wieku 45-50 lat. Tymczasem przeciętna długość życia kobiet wynosi obecnie 80 lat" – przypomina prof. Romuald Dębski z Kliniki Położnictwa i Ginekologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego (CMKP) w Warszawie.

6 milionów polskich kobiet jest obecnie w okresie przekwitania. Prawie połowa życia i kilkanaście lat aktywności zawodowej współczesnej kobiety przypada na okres pomenopauzalny, czyli po 50. roku życia – zaznaczA prof. Dębski.

PLUSY I MINUSY TERAPII ZASTĘPCZEJ
W okresie menopauzy u kobiet występują różne niemiłe dolegliwości, takie jak fale gorąca, napadowe pocenie się, zaburzenia snu, bóle głowy. Kobiety stają się drażliwe, uskarżają się na zmiany nastroju, trudności z koncentracją, na gorszą pamięć.

Za najskuteczniejszą metodę łagodzenia objawów menopauzy oraz zapobiegania i leczenia chorób wiżąących się z okresem przekwitania, uznawane jest odpowiednie wyrównanie niedoborów hormonalnych, czyli hormonalna terapia zastępcza (HTZ).

Jak ocenia Dębski, HTZ wywołuje jednak wśród kobiet wiele niepokoju. Najwięcej kontrowersji budzą ostatnio doniesienia o rosnącym ryzyku nowotworu sutka u kobiet przyjmujących hormony.

"Kobiety muszą wiedzieć, że badania nie potwierdzają istotnego wzrostu zachorowań, a tylko nieznaczny wzrost ryzyka wystąpienia raka sutka po pięciu latach stosowania HTZ" – tłumaczy profesor.

Według prof. Tomasza Paszkowskiego z III Katedry Kliniki Ginekologii i Położnictwa Akademii Medycznej w Lublinie, prawie połowa kobiet, które w ostatnich latach zrezygnowały z HTZ, deklaruje chęć powrotu do tej terapii.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce, Joanna Poros

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *