Hormony są niezwykle silnymi związkami chemicznymi
regulującymi poszczególne funkcje organizmu ludzkiego. Wytwarzane są w niewielkich ilościach, a przenoszone są przez krew z gruczołów, gdzie powstają, do narządów, których funkcję mają regulować. Zmiany zachodzące w wyglądzie i funkcjonowaniu podczas okresu dojrzewania spowodowane są działaniem hormonów płciowych.

Zmiany te są naturalnym elementem procesu dojrzewania. Na tym etapie rozwoju młodzi ludzie są często jeszcze nieśmiali i czują się niepewnie, gdyż dopiero rozwijają cechy charakteru typowego dla człowieka dorosłego. Nastolatki często przeżywają gwałtowne zmiany nastroju z towarzyszącą im niepewnością i nieśmiałością, ake te problemy emocjonalne są nieuniknionym elementem okresu dojrzewania.

 

Jest waże, aby dorastający człowiek zrozumiał procesy zachodzące w jego organizmie.Dziewczyna musi przyzwyczaić się do fizycznych zmian zachodzących w jej ciele. Kiedy zaczyna miesiączkować pojawia się u niej każdego miesiąca krwawienie z pochwy trwające ok. 5 dni. Nazywamy je menstruacja i jest ono spowodowane zmianami zachodzącymi w macicy. Podczas miesiączki musi ona używać zewnętrznej podpaski lub wewnętrznego tamponu, które wchłaniają wydalaną krew. Wiele dziewcząt nie odczuwa żadnych przykrych dolegliwości podczas miesiączki, ale niektóre mogą skarżyć się wówczas na bolesne skurcze i drażliwość.
 
U chłopców zmiany związane z dojrzewaniem zaczynają się rok lub dwa lata później niż u dziewcząt. Ich głos obniża się, włosy wyrastają na twarzy i na całym ciele, zaczynają wytwarzać nasienie.

 

Dojrzewające dziewczęta i chłopcy bardzo interesują się rozwojem płciowym i zaczynają poświęcać coraz więcej uwagi płci przeciwnej. Większość młodych ludzi jest bardzo zadowolona z tego, że stają się dorośli. Podejmują z chęcią wyzwanie stopniowego uzależniania się i odpowiedzialności za swe działania. Popęd płciowy rozwija się i coraz częściej zawiązują się przyjaźnie pomiędzy przedstawicielami odmiennych płci.

 

Młodzi ludzie gotowi są do przekazywania życia pod koniec okresu dojrzewania. Następuje to w wieku kilkunastu lat. W wielu krajach przepisy prawa decydują, kiedy mogą oni rozpoczynać życie płciowe. W Wielkiej Brytanii tą granicą wieku jest 16 lat. Ważne jest aby każdy zdał sobie sprawę jakie konsekwencje niesie ze sobą współżycie płciowe. Ryzyko obejmuje niepożądaną ciąże czy też możliwość zakażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową.

 

Wiele osób stosuje środki antykoncepcyjne, aby móc czerpać pełną radość ze współżycia płciowego bez obaw o spowodowanie ciąży. Niektóre z tych środków dodatkowo ograniczają szerszenia się chorób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *