Wczesnej ciąży mogą towarzyszyć, choć nie zawsze, typowe dolegliwości ciążowe takie jak: zmiana apetytu, zwiększenie wydzielania śliny, poranne nudności oraz utrzymujący się obrzęk i bolesność sutków. Obserwuje się również powiększenie obwodu brzucha, zmiany skórne w postaci wzmożonej pigmentacji kresy białawej brzucha oraz brodawek sutkowych oraz powiększenie sutków.

Do tzw pewnych objawów ciąży należy utrzymywanie się podwyższonej temperatury ciała powyżej 14 dnia cyklu. W prawidłowym 28-dniowym cyklu podstawowa temperatura ciała jest obniżona w pierwszej połowie cyklu, natomiast wzrasta o ok. 0.5 stopnia w drugiej połowie cyklu. Spada ponownie w momencie rozpoczęcia miesiączki.

Obecność wczesnej ciąży można również stwierdzić na podstawie immunologicznej próby ciążowej. W ten sposób określa się moment pojawienia się dodatniej próby ciążowej w pierwszych tygodniach trwania ciąży.

Ultrasonograficzne potwierdzenie obecności płodu jest możliwe już w 5-6 tygodniu ciąży.

Należy pamiętać, iż w każdym przypadku ciążę stwierdza lekarz ginekolog na podstawie badania ginekologicznego oraz badań dodatkowych. Dlatego też w razie jakichkolwiek wątpliwości obecności ciąży należy zgłosić się do poradni K.

Ciążę zaawansowaną rozpoznajemy na podstawie wysłuchania czynności serca płodu, wyczuwania części płodu, oglądania i wyczuwania ruchów płodu oraz powiększenia macicy.

W razie istnienia jakichkolwiek wątpliwości pomocne staje się badanie ultrasonograficzne płodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *