Domowe sposoby na skuteczną walkę z katarem

Podstawą jest odpowiednie ogrzanie ciała. Leżenie w łóżku po ciepłą kołdrą oraz moczenie stóp w wodzie, do której uprzednio dodało się sól – to zawsze przynosi pożądane rezultaty. Dodatkowo, należy stale uzupełniać niedobory płynów w organizmie.

Herbata też pomoże

Woda lub ciepła herbata z dodatkiem cytryny, miodu i soku malinowego, przywrócą naturalną równowagę w ludzkim ciele. Płyny bowiem w znaczący sposób wpływają na produkowanie zdecydowanie rzadszej wydzieliny, która nie zatyka nosa i jest łatwiejsza w oczyszczaniu.

Inhalacje to podstawa

Warto także pomyśleć o domowych inhalacjach. Są to doskonałe sposoby na katar. Najprostszy przepis to wlanie wrzątku do miski, odczekanie chwili, by gorąca para nie poparzyła skóry twarzy i nachylenie się nad wodą. Dla wzmocnienia efektów trzeba nakryć głowę ręcznikiem. Wskazane jest także dodanie do parówki kilku kropel olejów eterycznych, które ułatwiają oddychanie. Najbardziej polecany jest oczywiście olejek eukaliptusowy, jednak z powodzeniem można również wykorzystać olejek miętowy lub sosnowy.

Z przyprawą na katar

Domowe sposoby na katar to również stosowanie w kuchni większej ilości przyprawy chilli. Jest bardzo ostra, dlatego sprawdza się doskonale w sytuacji, kiedy nos oraz zatoki wymagają dogłębnego oczyszczenia. Wrogiem nieżytu nosa jest również chrzan, sok z marchwi i pomarańczy oraz czosnek. Wystarczy obrać dwa ząbki i umieścić w obu kanałach nosowych. Im aplikacja będzie dłużej trwała tym lepiej. Oczywiście, należy robić przerwy. Dzięki temu katar nie tylko szybko zniknie, ale chory będzie mógł o wiele łatwiej oddychać.

Katar można z powodzeniem leczyć w domowym zaciszu, jeśli jednak nie pomogą naturalne rozwiązania, wówczas najlepiej jest sięgnąć po farmaceutyki. Apteki oferują szeroki wybór arsenału medykamentów. Ważne, by lek był odpowiednio dobrany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *