Każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej. Nic dziwnego więc, że starannie wybiera szkołę, zabawki czy zajęcia pozaszkolne dla niego. Jedną z rzeczy, o którą także dba tato czy mama, jest pokój małego dziecka – jego wystrój i odpowiednie wyposażenie. Jak więc go urządzić, żeby nasz pociecha była jak najbardziej zadowolona?

1. Po pierwsze wybierz motyw

Wybieranie motywu może odbyć się z pomocą naszego dziecka (kiedy jest ono już wystarczająco duże aby móc stwierdzić, jak chce by wyglądał jego pokój), bądź możemy zrobić to sami – wszak nikt nie zna naszej pociechy lepiej niż my. Wybieranie motywu bardzo często wiąże się z bajkami, jakie lubi nasze dziecko, bądź jego zainteresowaniami. Niektórzy rodzice stawiają jednak na bardziej uniwersalne rozwiązania – łączą ze sobą dwa kolory, które posłużą o wiele dłużej niż pokój tematyczny. Wśród najpopularniejszych motywów dziecięcych furorę robią: pokój księżniczki, Kubusia Puchatka, zwierzątek, piłkarza czy astronauty. Od motywu będą zależeć kolory ścian, meble oraz dodatki.

artiglo

2. Kolory pokoików dziecięcych

Kiedy już mamy motyw pokoiku dziecięcego, należy dobrać kolory ścian. Nie powinny być one ciemne. O wiele lepiej sprawdzą się jasne, żywe i skrupulatnie dobrane pod koncepcję barwy. W pokoju małej księżniczki na pewno będzie rządził fioletowy czy różowy z elementami białego, piłkarz zapragnie koloru odzwierciedlającego murawę a astronauta ucieszy się z połączeń niebieskiego w różnych odcieniach. Dobrze aby farby były zmywalne, bowiem małe rączki bardzo lubią oznaczać ściany plamami.

3. Meble

Meble, oprócz tego że muszą pasować koncepcyjnie, to powinny być przede wszystkim funkcjonalne i bezpieczne. Warto zadbać o to, żeby nie było wystających rogów – dziecko podczas zabawy może sobie na nich nabić guza. Jeżeli jednak nie będziemy mogli znaleźć elementów wyposażenia z półokrągłymi wykończeniami, to zastanówmy się nad zakupem specjalnych nakładek zabezpieczających. Podstawowe meble, takie jak stoliczek i krzesełka, powinny być dostosowane do wieku malucha. Często w sklepach można znaleźć takie egzemplarze, które „rosną wraz z dzieckiem” (są specjalnie regulowane). Dobrze jest też mieć pojemną szafę, która pomieści wszystkie rzeczy naszej pociechy (ubrania, zabawki, artykuły szkolne czy rzeczy, które zbiera). Jeżeli jest to pokój dla jednego dziecka, to łóżeczko może być rozkładane – dla dwójki o wiele fajniejszym rozwiązaniem będzie piętrowe, które pozwala zaoszczędzić bardzo dużą ilość miejsca. Rzecz jasna wiele zależy też od metrażu, jakim dysponujemy.

4. Dodatki

Dobrze dobrane dodatki potrafią zmienić wystrój całego pomieszczenia i nadać mu indywidualnego charakteru. Idealnym (i stosunkowo tanim) rozwiązaniem dla pokoju dziecięcego są naklejki na ścianę. Można je często zmieniać (bez obawy o stan ściany), więc kiedy nasze dziecko zmieni obiekt westchnień lub hobby, będzie łatwo je usunąć i zakupić nowe. Dzieci na pewno ucieszą się z naklejek na ścianę z wizerunkami zwierząt czy bohaterów z bajek. Innymi dodatkami są oczywiście zabawki dobrane do wieku malucha. Nie można zapomnieć o ciekawej pościeli i koszach na zabawki. Mogą być one dopasowane kolorystycznie do reszty.

Urządzanie pokoju dziecięcego wymaga od nas przemyślanych decyzji. Możemy się wzorować na licznych zdjęciach w Internecie. Warto zaczerpnąć tam inspiracji i podpatrzeć, do jakich motywów pasują konkretne kolory, meble czy dodatki, chociażby w postaci naklejek na ścianę.

Artykuł powstał przy współpracy z Artiglo.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *