Egipt wciąż atrakcyjny dla turystów

Egipt, którego właściwa nazwa to Arabska Republika Egiptu, usytuowany jest w północno – wschodniej części Afryki, a także po części na półwyspie Synaj, w Azji. Teren republiki podzielony jest na cztery regiony: Pustynia Zachodnia, Pustynia Arabska (Wschodnia), Delta oraz dolina Nilu, półwysep Synaj. Egipt to miejsce, które od lat przyciąga turystów – kusi pogodą, ciepłymi wodami Morza Czerwonego oraz zabytkami.

Egipt to kraj wielu atrakcji: piramidy, rejs po Nilu czy safari na wielbłądach w asyście beduińskich przewodników – to tylko nieliczne z nich.

Polscy turyści upodobali sobie Egipt głównie ze względu na przystępną cenę (ceny wycieczek do Egiptu sprawdzisz tutaj: www.fostertravel.pl/last-minute/egipt/). Wielu wybiera to miejsce, by zażyć do woli kąpieli słonecznych i zrelaksować się – korzystają głównie z wydzielonej dla turystów plaży bądź hotelowych basenów. Do najchętniej odwiedzanych kurortów należą: Hurghadza, Mars Alam, Sharm el Sheikh.

Wielu turystów odwiedzających Egipt stawia jednak na aktywny wypoczynek, starając się zwiedzić jak najwięcej atrakcyjnych historycznie miejsc. Do najciekawszych zalicza się:

Kair

Stolica Egiptu jest jednym z najludniejszych miast na świecie, największym miastem Egiptu, a także całej Afryki. Miejsce to kusi cennymi zabytkami z okresu faraonów, ponadto koptyjskimi oraz islamskimi. Do czołówki atrakcji należy Muzeum Kairskie – założone w 1835 roku, posiada najbogatszą na świecie kolekcję eksponatów okresu starożytnego. Wśród zbiorów znajduje się m.in. wyposażenie grobowca faraona Tutenchamona ze słynną złotą maską oraz królewskie mumie. Klasztor świętego Merkuriusza, który położony jest w Starym Kairze, tworzą trzy kościoły oraz klasztor. Kościół świętego Merkuriusza zawiera skarby sztuki koptyjskiej (m.in. malowidła, ikony). Wielka Piramida (Piramida Cheopska) w Gizie, która wchodzi w skład Kairu – jest miejscem pochówku faraona Cheopsa. Grobowiec pochodzi z 2560 roku p.n.e. Sfinks – rzeźba znajdująca się u stóp piramidy Chefrena, przedstawiająca postać o ludzkiej twarzy z tułowiem lwa. Przypuszcza się, że może to być twarz faraona. Cytadela Saladyna, została wzniesiona w XII w. Kompleks tworzą budynki górujące nad Kairem, w których skład wchodzi pałac, meczety, muzea, więzienie.

W upominki warto zaopatrzyć się w Chan Al – Chalili, wśród różności na uwagę zasługują puzderka ozdobione masą perłową, a także papirusy.

Asuan

Położony jest na wschodnim wybrzeżu Nilu. Jest to wysunięte najdalej na południe miasto w kraju. Jedną z największych atrakcji jest wyspa Elefantyna z ruinami starożytnego miasta Abu oraz jedna z trzech wiosek nubijskich. Ponadto znajduje się tutaj Muzeum Asuańskie i Mauzoleum Agi Chana, a także Klasztor świętego Szymona z XVII w.

Abu Simbel

Znajduje się tutaj monumentalna świątynia słońca, która położona jest niedaleko granicy z Sudanem. Świątynia została wykuta w skałach za panowania Ramzesa II w XIII w. p.n.e. Kompleks Abu Simbel został odkryty na początku XIX w. W 1979 roku został wpisany na światową listę dziedzictwa UNESCO.

Luksor

Nazywany jest „muzeum pod gołym niebem”. Znajdują się tutaj świetnie zachowane świątynie oraz kamienne budowle, które potwierdzają swoim pięknem potęgę faraonów. Luksor położony jest w miejscu południowej części starożytnych Teb, która była dawną stolicą Egiptu z okresu nowego Państwa.

Dla lubiących sporty wodne najlepszymi miejscami na wypoczynek będą: Al – Dżuna położona na Morzem Czerwonym, jedno z najbardziej luksusowych kurortów Egiptu. Nuwajbi usytuowany nad Zatoką Akaba. Dahab najbardziej popularne wśród windusrferów, kitesurferów oraz płetwonurków. Ci ostatni liczyć mogą na niezapomniane widoki: rafy koralowe, a także Blue Hole – głęboka na 102 metry jaskinia, która jest jednym z najciekawszych miejsc do nurkowania na świecie.

Wybierając Egipt jako cel turystycznej podróży, każdy znajdzie dla siebie coś interesującego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *