Flebologia – Pajączki naczyniowe, czy tylko problem kosmetyczny?

Pajączki najczęściej umiejscowione są na skórze górnej połowy podudzia i dolnej części ud. Ich potoczna nazwa pochodzi od charakterystycznego wyglądu: pod powierzchnią skóry powstają prześwitujące poszerzone naczynia.

Pajączki naczyniowe nie są bolesne, niekiedy może im towarzyszyć uczucie swędzenia, a wyjątkowo rzadko ulegają pęknięciu powodując niewielkie krwawienie. Jest to nieprzyjemny defekt kosmetyczny, który sam w sobie nie stanowi groźnej choroby, lecz jest często pierwszym objawem schorzeń układu żylnego kończyn dolnych. Schorzenia te określane są wspólna nazwą przewlekłej choroby żylnej (PChŻ).

Zadaniem układu żylnego kończyn dolnych jest transport krwi w kierunku serca. Proces ten odbywa się ku górze wbrew grawitacji i jest możliwy dzięki pracy mięśni nóg i układowi zastawek zabezpieczających przed cofaniem się krwi w żyłach. Niewydolność żylna rozwija się powoli. U podstawy schorzenia leżą zaburzenia w przepływie krwi w żyłach wraz z postępującym poszerzeniem żył, uszkodzeniem zastawek i wzrostem ciśnienia. Problem PChŻ dotyczy głównie kobiet. Jej rozwojowi sprzyjają między innymi długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej lub siedzącej, nadwaga, obcisła odzież. Początkowo typowymi dolegliwościami są uczucie ciężkich nóg, swędzenie i kurcze łydek. Z postępem choroby mogą pojawić się obrzęki, przebarwienia skóry i trudno gojące się owrzodzenia. Pajączki naczyniowe i żylaki mogą pojawiać się na każdym etapie rozwoju PChŻ.

Pajączki naczyniowe mogą być usuwane za pomocą ostrzykiwania i laseroterapii. Pierwsza z tych metod zwana fachowo skleroterapią jest drobnym i niemal bezbolesnym zabiegiem polegającym na wstrzyknięciu cienką igłą niewielkiej ilości środka powodującego zamknięcie się drobnych żyłek. Najczęściej do osiągnięcia zadowalającego efektu kosmetycznego konieczne jest kilkukrotne powtórzenie takiego zabiegu. Dobrym uzupełnieniem ostrzykiwania, zwłaszcza w przypadku bardzo drobnych naczyń jest zastosowanie lasera. Zabiegi te powinny być wykonywane w gabinetach lekarskich przez doświadczone osoby. Należy jednak pamiętać, że usuwanie pajączków za pomocą ostrzykiwania i lasera jest tylko łagodzeniem jednego z objawów przewlekłej choroby żylnej. Konieczna jest zatem wizyta u lekarza zajmującego się chorobami naczyń celem wprowadzenia odpowiedniej profilaktyki i leczenia. Pozwali to na znaczne spowolnienie postępu choroby i uniknięcie jej poważnych następstw takich jak trudno gojące się owrzodzenia podudzi.

dr n. med. Marcin Tusiński
Źródło: Zdrowe Nogi nr 10

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *