W świadomości społecznej funkcjonuje ogólne pojęcie "zdrowej żywności”, bez wyraźnego wskazania, czy chodzi tu o żywność wartościową odżywczo, czy tylko o niezanieczyszczoną chemicznie, czyli tzw. ekologiczną. Większość ludzi jednak zdrowe jedzenie kojarzy wyłącznie z żywnością ekologiczną. Pokutuje też takie przeświadczenie, że to co specjaliści uważają za zdrowe, jest zazwyczaj niesmaczne, a więc pozbawia nas przyjemności jedzenia. Dla wielu zdrowe odżywianie wydaje się ogromnym wysiłkiem, bo zmusza najpierw do zastanawiania się, co najlepiej kupować, a potem ile czego jeść? To z kolei wymaga przeliczania kalorii, sprawdzania proporcji witamin, zawartości błonnika.

Piekło dobrych chęci, czyli przyzwyczajenia drugą naturą człowieka…

Mimo że Polacy dobrze oceniają stan własnego zdrowia i stawiają je na pierwszym miejscu w hierarchii wartości, to 30 % uważa, że nie dba o nie tak, jakby chciało poświęcając sprawom zdrowia zbyt mało czasu.

Wielu osobom trudno przychodzi zmiana nawyków żywieniowych. Tymczasem wcale nie wymaga to dużo wysiłku.

Wystarczy zamiast masła, do którego jesteśmy przyzwyczajeni, używać do smarowania pieczywa np.: smacznej margaryny Flora pro.activ, która skutecznie pomaga obniżać ryzyko choroby niedokrwiennej serca. Takie działanie prozdrowotne nie wymaga ani specjalnego wysiłku, ani czasu.

Jedzenie, które leczy
Już kilkaset lat przed naszą erą Hipokrates twierdził: żywność może być lekiem, a lek żywnością. Takie działanie – udokumentowane dziś naukowo – ma tzw. żywność funkcjonalna (z ang. functional foods). W Polsce używa się też określenia: żywność wzbogacona lub żywność prozdrowotna, czyli służąca zdrowiu. Jeśli np. na opakowaniu margaryny jest informacja: obniża poziom cholesterolu we krwi, to znaczy, że takie jej właściwości udowodniły badania naukowe. Działanie prozdrowotne (obniżające poziom cholesterolu) w przypadku margaryny Flora pro.activ polega na pomaganiu zmniejszenia ryzyka wystąpienia choroby wieńcowej, a tym samym zawału.

Co dobrego ma w sobie Flora pro.activ?
Flora pro.activ to margaryna do smarowania pieczywa o obniżonej zawartości tłuszczu, wzbogacona w sterole roślinne – naturalne składniki olejów roślinnych. Sterole roślinne hamują wchłanianie cholesterolu frakcji LDL (złego cholesterolu), nie wpływając na poziom cholesterolu frakcji HDL (dobrego cholesterolu) z jelita cienkiego do krwi. Wykazano, że regularne, codzienne spożywanie Flory pro.activ przez co najmniej dwa tygodnie obniża stężenie cholesterolu LDL średnio o 10-15 %.
Chociaż sterole roślinne są naturalnymi składnikami olejów roślinnych, ich stężenie w margarynie Flora pro.activ podwyższono do poziomu odpowiadającego 5-10 krotności przeciętnego dziennego spożycia (ok. 250-400 mg). Jest to niezbędne do uzyskania działania istotnie obniżającego poziom cholesterolu.

Na świecie przeprowadzono rozległe badania potwierdzające bezpieczeństwo steroli roślinnych stosowanych w zwiększonej ilości.

W Europie margaryna Flora pro.activ (w niektórych krajach występuje pod nazwą Becel pro.activ) została zatwierdzona przez Komitet Naukowy ds. Żywności UE, który spełnia wymagania ustawodawstwa UE dotyczące nowych rodzajów żywności (Novel Foods). W USA produkt zatwierdzony jest przez FDA (Food and Drug Administration – Urząd ds. Żywności i Leków) i otrzymał status GRAS (Generally Recognised as Safe- Ogólnie Uznany za Bezpieczny).

Flora pro.activ: dbanie o zdrowie wcale nie jest trudne
Po zaprzestaniu spożywania produktów bogatych w sterole roślinne, ich korzystny wpływ zanika w ciągu trzech tygodni, a stężenie cholesterolu we krwi wraca do poprzedniego poziomu. Dlatego zaleca się ich systematyczne spożywanie. Nie jest to trudne, wystarczy smarować Florą pro.activ 4-5 kromek chleba dziennie.

Zalety margaryny Flory pro.activ

  • Jest to produkt niskotłuszczowy na bazie olejów roślinnych, dzięki temu zawiera dużą ilość korzystnych dla zdrowia nienasyconych kwasów tłuszczowych, a ponadto stanowi dobre źródło witamin: E, A i D.
  • Zawiera sterole roślinne, które wpływają na obniżenie poziom frakcji LDL cholesterolu (złego cholesterolu) we krwi.
  • Jest smaczna. Zaleca się ją stosować (zamiast masła i twardych margaryn, które zawierają niekorzystne dla zdrowia nasycone kwasy tłuszczowe i izomery trans) do smarowania pieczywa, tostów, grzanek i jako dodatek do pieczonych ziemniaków lub gotowanych warzyw.

Producentem Flory pro.activ jest : Unilever
Źródło: inf.prasowa Flora Institute

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *