Fundacja dla dzieci chorych na nowotwór. Do której się zwrócić?

W Polsce działa wiele fundacji dla dzieci chorych na nowotwór. Pomagają one w organizowaniu zbiórek na leczenie, a także wypełnianiu czasu wolnego, rozwijaniu pasji małych pacjentów i odwracaniu ich uwagi od choroby.

Fundacja dla dzieci chorych na nowotwór. Do której się zwrócić?

Każdego roku w Polsce odnotowuje się blisko 12 tysięcy nowych przypadków zachorowań na nowotwór wśród dzieci. Rak jest, obok wypadków i zatruć, jedną z najczęstszych przyczyn śmierci u dzieci.

Najczęstszym typem nowotworu dotykającym najmłodszych jest ostra białaczka limfoblastyczna. Stanowi ona 80 proc. wszystkich przypadków raka u dzieci i młodzieży. Kolejnym pod względem częstości występowania jest rak ośrodkowego układu nerwowego i ziarnica złośliwa nazywana również chorobą Hodgkina.

Dzieci chorujące na nowotwór, a także ich rodzice i bliscy mogą jednak liczyć na pomoc nie tylko ze strony placówek medycznych. Swoje wsparcie i pomoc oferują także różnego rodzaju stowarzyszenia i fundacje.

Fundacja Pomocy Dzieciom z chorobą nowotworową w Warszawie udostępnia dzieciom i ich bliskim ośrodek w Warszawie z miejscami noclegowymi, dzięki czemu podopieczni mogą leczyć się w warszawskich klinikach onkologicznych. W ośrodku jest kuchnia, w której rodzice mogą przygotowywać posiłki dla siebie i dzieci, jadalnia, pralnia, pomieszczenie do organizacji czasu wolnego, a także sala gimnastyczna, konferencyjna, klubowa oraz pokój zabaw.

Co więcej, fundacja organizuje również obozy rehabilitacyjne, na których opiekunowie osób chorych uczą się prowadzenia rehabilitacji domowej. W trakcie wyjazdu oceniana jest sprawność dziecka, przeprowadzane są odpowiednie ćwiczenia. Dzięki fundacji organizowane są również obozy wypoczynkowo – terapeutyczne przeznaczone dla dzieci po zakończonym leczeniu onkologicznym. Wszystkie obozy odbywają się w obiektach sanatoryjnych lub ośrodkach wczasowych.

Na innym polu działa Fundacja Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową w Warszawie. Organizacja przeznacza co roku ponad 1,5 miliona złotych na najnowocześniejsze leki dla chorych dzieci, za które nie płaci Narodowy Fundusz Zdrowia. Gdy w Polsce nie jest możliwe leczenie rzadkich przypadków, fundacja finansuje wyjazdy dzieci do ośrodków zagranicznych przeznaczając na ten cel rocznie ponad 3 miliony złotych. Fundacja stworzyła również unikatowy w skali kraju projekt jakim jest stworzenie Przylądka Nadziei Kliniki Mentalnej.

Z kolei Fundacja DKMS jest Ośrodek Dawców Szpiku, który pomaga chorym na nowotwory krwi. W fundacji można zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku i mieć szanse na zostanie „bliźniakiem genetycznym” dla pacjenta potrzebującego przeszczepienia szpiku. Więcej informacji o fundacjach dla dzieci chorych na nowotwór znajdziesz na stronie https://www.dkms.pl/pl/pomoc

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *