Jak dbać o kawiarkę? Sprawdzone sposoby na pielęgnację i czyszczenie!

Jeżeli chcesz jak najdłużej cieszyć się dobrą kondycją swojej kawiarki, mamy dla Ciebie kilka wskazówek i sprawdzonych porad! Sprawdź, jak należy o nią dbać, aby mogła służyć Ci jak najdłużej, serwując prawdziwą aromatyczną kawę jak z włoskiej kawiarni!

Jak wybrać odpowiednią kawiarkę?

Kawiarka jest urządzeniem, które pozwoli Ci cieszyć się doskonałym smakiem aromatycznej kawy za niewielką cenę. Kupując kawiarkę, należy kierować się pewnymi zasadami. Po pierwsze warto wybrać taką kawiarkę, która będzie dopasowana do Twoich potrzeb. Każdy rozmiar kawiarki jest przeliczany na filiżanki espresso, czyli około 50 ml. Jeśli zatem decydujemy się na kawiarkę w rozmiarze 6 TZ to z takiej kawiarki możemy uzyskać ok. 300 ml.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, kupując kawiarkę? Dobra kawiarka powinna być wykonana z dobrej jakości materiałów. Dla przykładu w tańszych modelach kawiarek zastosowane są często uszczelki, które mogą emitować nieprzyjemny zapach gumy.

Jak odpowiednio dbać o swoją kawiarkę?

Kawiarka jest urządzeniem, które może Ci długo służyć pod warunkiem, że będziesz o nie odpowiednio dbać. Co to właściwie znaczy? Jakich zasad należy przestrzegać?

Zasady prawidłowego użytkowania kawiarek:

 • Zawsze postępuj zgodnie z instrukcją obsługi kawiarki
 • Nie myj kawiarki w zmywarce
 • Umyta kawiarka powinna zostać nieskręcona co najmniej do całkowitego wyschnięcia lub nawet do kolejnego użycia
 • Ogranicz do minimum użycie detergentów podczas mycia kawiarek
 • Zakupiona kawa powinna być przeznaczona do przygotowywania w kawiarce
 • Kawiarki nie powinno się wykorzystywać do parzenia innych napojów niż kawa
 • Źródło ciepła nie może wychodzić poza obszar dolnego zbiornika (musi być dostosowane do jego średnicy).

Jeżeli oprócz kawiarki, posiadasz w domu również ekspres do kawy, który wymaga naprawy lub zabiegów konserwacyjnych, wybierz sprawdzony serwis ekspresów do kawy.

Jakie elementy należy wymieniać w kawiarce?

Podczas długotrwałego użytkowania kawiarki, pewne elementy mogą ulec zużyciu. Producenci kawiarek zazwyczaj zalecają używanie oryginalnych części. W przypadku uszczelek czy lejków ich rozmiary, średnica lub grubość mogą znacząco się od siebie różnić.

W kawiarkach wymienia się zazwyczaj:

 • sitka – należy wymieniać je średnio raz na 2 lata. Aby sitka zbyt często się nie zapychały, należy do urządzenia wsypywać kawę o odpowiednim stopniu zmielenia, czyli dostosowaną do parzenia w kawiarce;
 • uszczelki – ten element wymienia się zdecydowanie najczęściej. Przy regularnym korzystaniu z kawiarki, zaleca się wymianę uszczelek średnio co 10 miesięcy;
 • lejki – należy je wymieniać wtedy, gdy ulegnie on uszkodzeniu lub będzie powodował zahamowanie przedostawania się wody z dolnego zbiornika do górnego;
 • zawory – służą do wypuszczania nadmiaru pary, dlatego też, jeżeli zauważysz, że jest on zatkany lub niebezpiecznie poluzowany, musisz go wymienić.

Dlaczego nie powinno się myć kawiarek w zmywarce?

Niezależnie od tego, czy kawiarka wykonana jest ze stali, czy z aluminium, nie należy jej myć w zmywarce. Podczas takiego mycia kawiarka może wchodzić w reakcje z detergentami, co może prowadzić do utraty specjalnych warstw ochronnych tego urządzenia. Jak zatem najlepiej myć kawiarkę?

Po przygotowaniu kawy należy odczekać, aż urządzenie ostygnie, a następnie warto je odkręcić. Ze zbiornika wylać pozostałą wodę lub resztkę kawy. Nie należy również zapominać o wyciągnięciu uszczelki oraz jej przeczyszczeniu. Dzięki temu uszczelka będzie Ci służyć przez dłuższy czas. Ważne, aby kawiarkę przemywać w środku, a także, aby ograniczyć do minimum stosowanie detergentów. Im mniej będziemy z nich korzystać, tym lepszy będzie smak kawy przygotowany w naszej kawiarce.

Jak widzisz, pielęgnacja kawiarki nie jest wcale trudna lub pracochłonna. Zastosowanie się do kilku zasad spowoduje, że urządzenie będzie Ci służyć o wiele dłużej! Pamiętaj o tym, aby nie myć kawiarki w zmywarce oraz stosować się również do wszystkich innych zasad, a Twoje urządzenie będzie służyć Ci bez zarzutów!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *